29. 04. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Potrošači,

obaveštavamo vas da će se do kraja godine u skupštinskoj proceduri naći predlog novog Zakona o zaštiti potrošača.

Tri godine ste nas obaveštavali i informisali o vašim potrošačkim problemima, a na osnovu čega smo bili u mogućnosti da uočimo i izdvojimo odredbe važećeg zakona koje nisu bile primenjive u praksi i koje su svojim sadržajem stvarale brojne probleme za sve učesnike na tržištu.

Organizacije za zaštitu potrošača su ovom prilikom uzele aktivno učešće u izradi predloga novog zakona, koji bi, ukoliko ne pretrpi značajne izmene u skupštinskoj proceduri, trebalo da reši brojne probleme sa kojima smo se zajedno suočavali u protekle tri godine i koje smo, manje ili više, efikasno rešavali na osnovu procedura koje predviđa trenutno važeći Zakon o zaštiti potrošača.

A koje bitne novine za vas, kao potrošače, donosi novi Zakon?

Prodaja robe, pravo na reklamaciju, rešavanje reklamacija, rokovi. Odredbe zakona koje regulišu ugovore o prodaji robe definitivno su izazvale najviše problema i polemika u praksi. Novi zakon predviđa nove mehanizme koji bi trebalo da na drugačiji način urede ovu oblast i potrošačima pruže veći nivo zaštite.

  1. Rok za odgovor na reklamaciju se skraćuje sa 15 na 8 dana!
  2. Ako vi, kao potrošač, zahtevate da lično prisustvujete pregledu robe kod trgovca ili u ovlašćenom servisu (utvrđivanju nesaobraznosti), trgovac je u obavezi da vam omogući lično prisustvo.
  3. Rok za rešavanje reklamacije koju je trgovac usvojio ne može biti duži od 15 dana, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj!
  4. Ukoliko se nesaobraznost javi u prvih 6 meseci automatski imate pravo na zamenu, povraćaj novca ili umanjenje cene. Popravka je moguća samo uz vašu saglasnost, isto važi i ukoliko vam se ponovo javi nedostatak.
  5. Uvedene su posebne kaznene odredbe za trgovca koji reklamaciju ne reše u skladu sa zakonom. Ovo znači da će trgovac biti kažnjen, ako vam robu samoinicijativno popravi bez vaše saglasnosti (a vi ste zahtevali zamenu ili povraćaj novca i sl.), a što do sada nije bio slučaj.

Nova rešenja donosi i poglavlje o uslugama od opšteg ekonomskog interesa kao što su snabdevanje strujom, gasom, vodom za piće, toplotnom energijom!

  1. Preduzeća koja se bave pružanjem ovih usluga su u obavezi da formiraju posebne komisije za rešavanje reklamacija, a u kojima će svoje mesto imati predstavnici potrošačkih organizacija.
  2. Zabranjeno je da trgovac obustavi pružanje usluge grejanja, snabdevanja električnom energijom ili gasom u toku grejne sezone, ako u domaćinstvu živi ugroženi potrošač (kriterijume za definisanje ugroženih potrošača bliže uređuje Vlada).
  3. Trgovac može da obustavi pružanje usluge od opšteg ekonomskog interesa, ako potrošač ne izmiri potraživanja u roku od dva meseca od dana dospelosti obaveze. Međutim, ako potrošač ospori postojanje ili visinu obaveze i nastavi da uplaćuje račune za tekuće obaveze, ne može biti isključen sa mreže do okončanja sudskog postupka koji za predmet ima obavezu koju je potrošač osporio po osnovu ili visini.

Nepoštena poslovna praksa trgovaca (obmanjujuće i nasrtljivo poslovanje) i nepravične ugovorne odredbe su nešto sa čime se potrošači gotovo svakodnevno susreću i čemu su često izloženi, a da toga možda nisu ni svesni. Definitivno je da potrošači do sada nisu bili dovoljno zaštićeni od ovakvih oblika poslovanja trgovaca. Neki od primera nepoštene poslovne prakse, a čije su žrtve potrošači, odnose se na primere:

  1. kada vam se trgovac više puta obraća telefonom bez vaše saglasnosti ili vas posećuje lično, nudeći vam raznoraznu robu;
  2. obaveštava vas da ste osvojili ili ćete osvojiti neku nagradu, ukoliko preduzmete neku aktivnost zbog koje ćete imati dodatne troškove;
  3. razne tvrdnje kojima se određenim proizvodima pripisuju razna lekovita svojstva, reklamira kvalitet ili skrivaju informacije o kvalitetu;
  4. iznošenja neverovatnih tvrdnji o gubitku kilograma „preko noći“, olakšavanju bolova, popustima koji se odnose na izuzetno mali i ograničen broj artikala i brojni drugi primeri;
  5. unošenje nepravičnih i štetnih odredbi u opšte i tipske ugovore, čiji je smisao stavljanje potrošača u neravnopravan položaj, dovođenje u zabludu, pa čak i materijalna šteta.

Novi Zakon uvodi efikasnije mehanizme tržišnog nadzora i daje znatno veća ovlašćenja nosiocima zaštite potrošača u Srbiji koji treba da spreče ovakvu praksu, a trgovce koji posluju na ovaj način strogo sankcioniše. Neka nova sredstva, u službi jačanja zaštite potrošača su:

  1. kolektivna tužba kojom evidentirane organizacije potrošača zahtevaju sudsku zaštitu ugroežnih prava većeg broja potrošača i naknadu materijalne štete, koja je nastupila kao posledica kršenja kolektivnih prava i interesa potrošača;
  2. odluke donešene u upravnom postupku od strane nadležnog ministarstva, kojima se subjektima, kod kojih je utvrđeno kršenje zakona, zabranjuje ili određuje da postupaju na određeni način;
  3. ovlašćenja ministarstva i nadležnih inspekcijskih organa da trgovcu izreknu meru plaćanja procesnog penala u iznosu od 10 do 100.000 dinara za svaki dan ponašanja suprotno izrečenoj meri;
  4. nove kaznene odredbe
  5. zaštitna mera zabrane obavljanja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do godinu dana, koja se može izreći pravnim licima za prekršaj

Novi Zakon bliže i sveobuhvatnije određuje oblast vansudskog rešavanja sporova s ciljem da se potrošački sporovi rešavaju brže, ekonomičnije i efikasnije i da se u što većoj meri izbegne vođenje dugotrajnih i skupih sudskih postupaka. Odredbama novog zakona data su i šira ovlašćenja organizacijama za zaštitu potrošača i uveden red u oblasti institucionalne zaštite potrošača.

Očekujemo da ukoliko bude usvojen i u potpunosti primenjen u postojećem obliku, nov Zakon donese bitne promene u sistemu zaštite potrošača u Srbiji. Bitne promene znače bržu i efikasniju zaštitu za potrošače, ne deklarativno već praktično poštovanje i zaštitu osnovnih prava i interesa potrošača.

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.