28. 04. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Peršun na kom je nađena salmonela uzorkovan je na pijaci u Bloku 44, gde je robu prodavao nakupac sa Uba.

Peršun u kojem je otkrivena bakterija nije sa tezge registrovanog poljoprivrednog proizvođača, već ga je nakupac tog jutra kupio sa kamiona na Bajlonijevoj pijaci, a kasnije preprodavao na tezgi 213 u Bloku 44. Dr Zorica Jovanovski načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta Batut kaže da su uzorkovali voće i povrće sa pet beogradskih pijaca i da pronašli salmonelu na peršunu. Takođe, pronađena je blitva na pijaci u Bloku 44 koja nije ispunjavala organoleptička svojstva, jer je miris podsećao na mulj.

Potvrđena je salmonela na uzorku peršuna. Pretpostavljamo da je peršun iz delimično poplavljenih područja i da se voda pomešala sa kanalizacijom i prešla preko povrća. Salmonela na voću i povrću se može javiti i kada proizvođači zalivaju bašte nekvalitenom vodom ili kada su blizu septičke jame, pa je preporuka da se povede računa gde se gaji povrće – objašnjava Jovanovski.

Prilikom kontrole, uzrci su uzimani sa pijaca Bajloni, Kalenić, Banovo Brdo, Blok 44 i Vidikovac.

Jovanovski kaže da je salmonela opasnija za malu decu i starije osobe, jer lakse može doći do oboljevanja. Leči se antibioticima i mora se pratiti stanje obolele osobe.
JKP “Gradske pijace” angažovale su Institut Batut za proveru ispravnosti voća i povrća na zelenim pijacama.

Povrće je bezbedno, rekao je pre dve nedelje za portal "Žena" profesor Petar Vukša sa Instituta za fotofarmaciju, tvrdeći da je potopljeno povrće uništeno.

Juče smo dobili rezultate koji pokazuju da su svi ostali uzorci, osim dva na pijaci Blok 44, ispravni. Najopasnija je sezonska roba i tu je najveći rizik gde može doći do zaraze. Od svakog prodavca sa tezge uzimamo pisanu izjavu, kojom garantuju da njihova roba nije sa poplavljenih područja i da je ispravna. Dužni su da donesu potvrde od lokalnih samouprava da u tim mestima, odakle potiče roba, nije bilo poplave. Tamo gde je bila poplava i gde se voda zadržala do 48 sati, roba je uništena. Opasnija je roba gde je voda bila 24 sata, jer kada se povukla, tu je veća opasnost od zaraza i teških metala – objašnjva zamenik direktora JKP “Gradske pijace” Saša Rokvić.

On kaže da im je poznato ime i prezime nakupca, koji nema mesečnu rezervaciju, već je platio dnevni zakup tezge i da će mu biti zabrabranjena prodaja na pijaci.

– Ispitivanja će obaviti fitosanitarna inspekcija, a prodavcima kod kojih bude pronađena zaražena roba biće zabranjen rad na tezgama, sve dok ne donesu potvrdu od inspekcije da je roba ispravana, a moraće sami da rade i plate te analize – kaže Rokvić.

Kako se zaštititi

Dr Zorica Jovanovski savetuje da potrošači pre upotrebe dobro operu voće i povrće, zatim da ga ostave u vodi najmanje pola sata i dodaju jednu kašićicu sode bikarbone, pa ga ponovo isperu.

– Povrće koje se kuva treba dobro termički obraditi i kuvati najmanje 15 minuta na višim temperaturama – kaže Jovanovski.

Izvor: Blic

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.