27. 04. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Kupila sam sako na rasprodaji u poznatom butiku i kada sam došla kući primetila sam da je sa strane rasparan, a na leđima rasečen.
To kaže Beograđanka Vladana Miletić (27), koja je, ljuta zbog toga što nije bilo istaknuto upozorenje da je reč o robi sa greškom, htela da zameni sako. – Nisam to mogla da učinim, jer su i preostala dva sakoa imala fabričke greške – priča za “Blic“.

Sa sličnim problemom susrela se i Marijana Ranković (30).

– Drugarica i ja smo na konačnoj rasprodaji u butiku u centru Beograda probale po dva komada odeće. Jedna majica imala je rupu ispod pazuha, druga tri sitne rupe na leđima, treća je imala bele fleke, dok je haljina bila rašivena. Prišla sam prodavačici da je najljubaznije obavestim o tome da je na rafovima odeća sa greškom, rekla mi je drsko: “A šta očekujete za 600 dinara” – kaže Marijana.

Jeftinija prodaja oštećene robe nije zabranjena, ali jeste ako to nigde nije navedeno i ako se reklamira kao klasična rasprodaja. Ali, ovo je samo jedna od prevara koje se kriju iza glomaznih natpisa: “Rasprodaja“, “Sale“…

– Najzastupljenije su prevare sa visinom sniženja, odnosno to da li je roba stvarno snižena 70 odsto ili su samo dve, tri stvari jeftinije toliko, a ostale jedva 10 odsto. Osim toga, čest problem kod rasprodaja su i male količine robe pa se neretko desi da se ono što je na sniženju rasproda veoma brzo – kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača.

Na rasprodajama je često pocepana odeća i obuća, haljine ili pantalone bez kaiša.

Jedan od načina za varanje kupaca su stalne akcije, kada na izlogu tokom cele godine piše “stalno sniženje od 50 odsto“. Logično je postaviti pitanje od koje cene se skida 50 odsto, ako je sniženje non-stop. Još jedna od obmana je i povećanje cene neposredno pre sniženja.

– U prodavnici u centru Beograda ženske čizme početkom sezone koštale su 14.000 dinara sa cenom istaknutom na đonu. Tri meseca kasnije roba je snižena za 50 odsto, na istim tim čizmama na đonu je precrtana stajala cena 19.000 i nova 9.500 dinara – kaže Jelica Smiljanin (35) iz Beograda.

Iako ih mnogi trgovci ne poštuju, rasprodaje imaju pravila. Procenat sniženja mora da se odnosi bar na petinu artikala u ponudi, na proizvodu mora da bude označena cena pre i posle sniženja. Ako je na sniženju proizvod s greškom, to mora da bude istaknuto. Kupci imaju pravo na reklamaciju i za robu kupljenu na rasprodaji.

Sva sniženja tokom godine

Januar, februar – kompjuteri, posteljine, nameštaj; mart, april – zimska garderoba; maj, jun – sportska odeća; jul, avgust – nameštaj za baštu, kupaći kostimi, klima-uređaji; septembar, oktobar – bicikli, kompjuteri; novembar, decembar – TV i kućni aparati.

Kazne

  • Za trgovce koji varaju na rasprodajama predviđene su kazne od 300.000 do 3.000.000
  • 554 kontrole prodaje robe na popustima izvršene su 2013.
  • 36 puta inspektori su konstatovali „prevarno oglašavanje”
Izvor: Blic

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.