30. 04. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Kada mi se na obračunu za struju pojavilo da imam dug, mislio sam – greška. Ali nedavno sam dobio opomenu za račun iz 2011. koji sam platio.

Nikoli Stojmenovu kragujevačka distribucija je zapretila tužbom, iako je taj račun platio pre tri godine. Priču o neravnopravnom ratu sa EDB Stojmenov je završio ipak u svoju korist.

– Tražili su da platim ne samo iznos duga već i sve pripadajuće kamate, pa se moja navodna obaveza povećala sa oko 6.000 na oko 15.000 dinara. Moj problem je bio u tome što nisam sačuvao uplatnicu. A koliko je vremena i njihovih računa prošlo od tada? Sreća je pa sam razgovarao sa komšijom, advokatom. On mi je objasnio da je pokušaj da se sada naplati obaveza stara tri godine propust lokalnog dobavljača struje i da je moj dug, čak i da ga imam, zastareo.

Stojmenov je poslao dopis “Elektrošumadiji”, pozvao se na Zakon o obligacionim odnosima i oni se tim povodom nisu više nikada javili.

Stav republičkog zaštitnika građana Saše Jankovića o plaćanju zastarelih dugova je sledeći:

Dugove treba plaćati, a i zastareo dug je – dug, samo lišen mogućnosti da bude naplaćen pod prinudom države. Kada zastari dug države prema građaninu, Zaštitnik građana po pravilu insistira da država ispuni svoju obavezu, uprkos zastarelosti. Pitanje visine tih obaveza i platežne moći građana, kao i visine kamata je nešto sasvim drugo, i tu Zaštitnik građana odavno preduzima mere da se popravi položaj onih koji su u stanju socijalne nužde ili su, pasivnošću organa vlasti, a bez svoje krivice, izloženi prekomernim kamatama, zaključuje Janković.

Dugovi za plaćeni porez ne zastarevaju jednu deceniju. Preporuka je, ipak, da se plaćeni računi čuvaju duže, odnosno čak i trajno kako bismo bili u mogućnosti da dokažemo da ipak ne dugujemo neko sporno potraživanje.

Izvor: Blic

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.