28. 04. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Kese u svim mogućim bojama, sa odštampanim slikama proizvoda ili logotipima trgovaca, svakodnevna su slika koja prati izlazak kupaca iz prodavnica, ali i slika koju viđamo na trotoarima, kolovozima, parkovima, na granama drveća, na obalama reka i potoka, šetalištima – svugde. I nije to zato što su kese same po sebi takve, već zato što smo mi takvi, pa ih bacamo posle upotrebe, ne misleći da su kese sačinjene od plastike kojoj je potrebno vreme za razgradnju, verovatno i više stotina godina.
 
Ipak, ne treba da se plašimo da će nas kese zatrpati ako nastavimo da ih koristimo, jer postoje načini kako da ih uklonimo. Istina je da se kese mogu proizvoditi od biopolimera. Takve kese su potpuno neškodljive i ne zagađuju prirodnu sredinu, jer se posle izvesnog vremena spontano razgrađuju i nestaju.

Da li će se kese razgraditi za nekoliko meseci ili nekoliko godina, to zavisi od vrste i količine dodatog aditiva.

Republika Srbija je 2009. godine krenula u proces rešavanja ovog problema i sledeće godine usvojila je Uredbu kojom je obavezala proizvođače kesa tregerica da plaćaju taksu, i to 200 evra za svaku proizvedenu tonu kesa – ukoliko ih proizvode od plastike, a svega 10 evra po toni ako su kese proizvedene od plastike sa dodatkom okso-biorazgradivih aditiva.

Te 2010. godine 20 proizvođača kesa tregerica počelo je sa korišćenjem ovih aditiva i prijavilo svoju proizvodnju nadležnim organima. Sledeće godine proizvodnju je prijavilo 22 proizvođača, a  2012. godine čak 58 firmi je dostavilo prijave Agenciji za zaštitu životne sredine.

A onda, sve je krenulo nizbrdo.

Pokazalo se da niko ne kontroliše proizvođače da li koriste aditive ili ne. Niko proizvođačima nije dostavio rešenja o naplati takse. Niko nije opomenut zato što nije dostavio propisane izveštaje… I sve je stalo. Te 2011. godine prijavljena je proizvodnja od skoro 16.500 tona, da bi prijavljena količina u 2012. godini bila manja od 4.800 tona! Situacija nije mnogo bolja bila ni u 2013. godini kada je prijavljeno oko 5.400 tona kesa sa aditivima!

Imajući takvu situaciju pred sobom Nacionalna Organizacija Potrošača Srbije (NOPS) zaključila je sporazum o saradnji sa Laboratorijom za ambalažu i pakovanje Tehnološkog fakulteta iz Novog Sada, koja je od strane države imenovana kao ovlašćeno i sertifikovano telo za ispitivanje biorazgradivosti kesa, u nameri da pokuša da utvrdi da li su kese koje kupci dobijaju u prodavnicama zaista biorazgradive.

Nedavno, predstavnici NOPS-a su obišli nekoliko većih supermarketa u Novom Sadu (RODA, DIS, UNIVEREXPORT, IDEA, TEMPO) i uzeli uzorke kesa na kojima su bile oznake aditiva upotrebljenih za njihovu proizvodnju. Bez ikakvih priprema i najava, odabrano je nekoliko supermarketa i na licu mesta uzeti su uzorci kesa koje su se tamo zatekle. Nepristrasnije i objektivnije uzorkovanje nije se moglo uraditi.

Po tačno utvrđenoj proceduri, kese su prosledjene Laboratoriji za ambalažu i pakovanje i izvršeno je njihovo ispitivanje, odnosno usaglašenost sa Pravilnikom o tehničkim i drugim zahtevima za plastične kese sa aditivom za oksidacionu razgradnju, o ocenjivanju usaglašenosti i uslovima koje mora da ispuni imenovano telo.

Laboratorijska ispitivanja pokazala su da su svi uzorci kesa saobrazni našim propisima i da su razgradivi u smislu koji je predviđen i propisan Uredbom i Pravilnikom.

Međutim, od pet uzoraka, jedan je odstupao od karakteristika koje je pokazao uzorak tog proizvođača koji je laboratoriji bio dostavljen za potrebe dobijanja seritifikata. Ispitivanje je pokazalo da će se uzorak uzet tokom akcije razgraditi, međutim, za razgradnju će mu biti potrebno značajno više vremena nego uzorku koji je dostavljen laboratoriji za potrebe sertifikacije.

Kako se radi o kesi sa aditivom koji po svojim karakteristika spada u veoma kvalitetne aditive, ovakvo različito ponašanje uzoraka kesa tokom analiza ukazuje na dve mogućnosti.

Prva i najlogičnija je da je proizvođač, u redovnoj proizvodnji, dodaje manje od propisane i potrebne količine aditiva. Na ovaj način, proizvođač izvrdava i zloupotrebljava Uredbu i Pravilnik, jer je njegov proizvod i dalje saobrazan propisima i proizvođač na osnovu toga stiče pravo na plaćanje takse po nižoj stopi ali prozvodu će biti potrebno znatno duže vremena za spontanu razgradnju u prirodi.

Druga mogućnost je da zbog umanjenog znanja i razumevanja samog procesa koji se u polimeru odvija posle dodatka aditiva, proizvođač, nesvestan da ne postupa ispravno, ne dodaje dovoljnu količinu aditiva. Mogući su i neki drugi scenariji koji isključuju odgovornost proizvođača. Ukoliko se desio neki od navedenih slučajeva, proizvedena kesa može da se ponaša ovako kao na ovom testu.

Ovakve provere NOPS će vršiti i dalje, u drugim prodavnicama i u drugim gradovima. S obzirom na to da je učinjenim analizama dokazano da su u velikim marketima, u većem broju slučajeva, kese zaista biorazgradive kao što je deklarisano, pažnja će u budućnosti biti posvećena manjim prodavnicama.

Ovom akcijom NOPS želi da učini nekoliko stvari: da se uveri da kupci, pa i sami trgovci, nisu obmanuti od strane proizvođača kesa koje u ovom trenutku još uvek niko ne kontroliše, doprineće tome da se, ukazivanjem na one koji obmanjuju trgovce i kupce spreči nelojalna konkurencija, a možda i najvažnije u svemu tome je da će NOPS na ovaj način pokušati da natera proizvođače da, poštovanjem propisa, proizvode kese koje će biti biorazgradive i time doprineti zaštiti životne sredine.

Ono što je sporedan efekat ove akcije jeste i da će to primorati državne organe da počnu da rade svoj posao i pristupe kontroli proizvođača i proizvodnje kesa. Polazeći od zvaničnih podataka koje je nedavno objavila Agencija za zaštitu sredine o količinama proizvedenih kesa sa ili bez aditiva u prethodne tri godine, prostom računicom, dolazi se do podatka da je država propustila da naplati 8.147.000 evra! Više od osam miliona evra nije mala suma u Srbiji koja grca u dugovima i s tim novcem moglo se još mnogo toga uraditi u oblasti zaštite životne sredine.

NOPS se iskreno nada da će svojom akcijom doprineti da se situaciju u ovoj oblasti značajano unapredi. Ali NOPS-u je potrebna i podrška, kako države tako i javnosti. Potrebno je raditi na podizanju nivoa svesti potrošača o potrebi čuvanja i zaštite životne sredine, potrebno je informisati građanstvo i razbijati predrasude i zablude.

Kako su analize i ispitivanje biorazgradivosti kesa veoma skupe NOPS se nada da će naići na razumevanje i podršku društveno odgovornih preduzeća koja će svojim sredstvima omogućiti da veći broj uzoraka bude uzet i ispitan više puta u toku godine kako bi se stalo na put mahinacijama i doprinelo da se poveća proizvodnja ekološki prihvatljivih okso-biorazgradivih kesa.

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.