03. 05. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Poštovani potrošači,

Ovih dana dobili smo na desetine upita u vezi rešenja Poreske uprave, a kojima se građani obavezuju da plate tzv. naknadu za odvodnjavanje za 2013. i 2014. godinu. Ovom prilikom naglašavamo da organizacije potrošača nemaju direknu nadležnost da reaguju kada su u pitanju odluke koje donose organi uprave (u ovom slučaju Poreska uprava), te da se za detaljnije informacije javite poreskim upravama koje su donele sporna rešenja, odnosno službi zaštitnika građana (ombudsmana), a koji po zakonu ima direktna ovlašćenja da vrši kontrolu rada organa uprave. U nastavku ćemo pokušati da vas na opšti način informišemo o ovoj temi, i ujedno odgovorimo na više pitanja koje ste nam postavili.


Odvodnjavanje, naknada za odvodnjavanje i obveznici plaćanja uređeni su Zakonom o vodama ("Sl. glasnik RS", br. 30/2010 i 93/2012)

Šta je odvodnjavanje?

Odvodnjavanje čine vodni objekti za zaštitu od štetnog dejstva unutrašnjih voda:
1) osnovne kanalske mreže za odvodnjavanje: glavni i sabirni odvodni kanali u koje se slivaju vode iz melioracionog sistema ili njegovog dela, sa objektima i uređajima na njima (mostovi i propusti na kanalima, sifoni, stepenice, brzotoci, ustave, crpne stanice i slično) i glavne crpne stanice i ustave za odvođenje voda iz sistema u recipijent (prirodni, odnosno veštački vodotok);
2) detaljne kanalske mreže za odvodnjavanje: detaljni kanali za neposredno prikupljanje vode sa poljoprivrednih i drugih površina i njihovo odvođenje u sabirne kanale, kao i objekti na detaljnim odvodnim kanalima (propusti, sifoni, stepenice, brzotoci, ustave, crpne stanice i slično).

Šta je naknada za odvodnjavanje?

Naknada za odvodnjavanje plaća se za uređenje vodnog režima zemljišta na melioracionom području, odnosno delu melioracionog područja, odvođenjem suvišnih voda sistemima za odvodnjavanje, kojima upravlja javno vodoprivredno preduzeće.

Ko je obveznik naknade, odnosno, ko je dužan da je plati?

Obveznik plaćanja naknade za odvodnjavanje je vlasnik, odnosno korisnik:
1) poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta;
2) objekta, odnosno prostora namenjenog za obavljanje privredne i druge delatnosti, izuzev ako je odvođenje voda uređeno sistemom atmosferske kanalizacije;
3) stambenog objekta, izuzev ako je odvođenje voda uređeno sistemom atmosferske kanalizacije;
4) saobraćajne infrastrukture (puteva, železnica, luka, pristaništa, aerodroma i drugo), izuzev ako je odvođenje voda uređeno sistemom atmosferske kanalizacije ili na drugi način;
5) dobara u opštoj upotrebi (parkovi, trgovi, ulice i drugo), izuzev ako je odvođenje voda uređeno sistemom atmosferske kanalizacije ili na drugi način.

Kako se obračunava iznos naknade?

Član 171
Naknada za odvodnjavanje plaća se za odvodnjavanje:
1) poljoprivrednog zemljišta – prema površini (ha) i klasi zemljišta, poljoprivrednoj kulturi i drugo;
2) šumskog i građevinskog zemljišta, objekata saobraćajne infrastrukture i drugih dobara u opštoj upotrebi, osim zemljišta pod zgradama – prema površini (ha) šumskog i građevinskog zemljišta, odnosno drugih dobara u opštoj upotrebi;
3) građevinskog zemljišta pod stambenim i poslovnim objektima – prema površini (m2) tog zemljišta.
Obveznik plaćanja naknade za odvodnjavanje plaća 50% od visine te naknade, ako je objekat detaljne kanalske mreže iz člana 17. tačka 2) ovog zakona izgradio sopstvenim sredstvima, u skladu sa odredbama ovog zakona.
Osnov za utvrđivanje visine naknade za odvodnjavanje je godišnji obračun troškova upravljanja i održavanja sistema za odvodnjavanje.

Pravni lek

Protiv rešenja nije dozvoljena žalba, moguće je pokretanje upravnog spora.

Šta ako ne platim?

Prinudna naplata se sprovodi u posebnom administativnom postupku poreske, uprave, dakle ne preko suda i privatnih izvršitelja.

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.