16. 05. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Jakog sunca se treba čuvati, a to se posebno odnosi na decu. Rešenje je krema sa dobrim zaštitnim faktorom, ali neka istraživanja pokazuju da ni kreme nisu sasvim bezazlene. Zbog toga pri izboru treba biti oprezan.

Tri zelena smajlića znače da krema za sunčanje, ne samo da štiti od sunca, već i ne šteti zdravlju. Na listi norveškog Udruženja potrošača tek 11 od 35 proizvoda za sunčanje ima odličnu ocenu. U Srbiji takvih analiza nema.

Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača Srbije objašnjava da se, kao najčešći razlog za takvu situaciju, navodi nedostatak finansijskih sredstava.

„Te analize nisu toliko skupe da ne možemo da ih obezbedimo. Prosečna analiza ne bi trebalo da bude skuplja od 7.000 do 8.000 hiljada dinara”, kaže Bogosavljević.

Od 24 testirane kreme za decu čak devet ima bar po jedno upozorenje – da nisu prošle test na alergene ili da su na Evropskoj listi supstanci koje loše utiču na hormone. U nekima od njih nalaze se i nano supstance, čije posledice još nisu poznate.

„Morate imati na umu da, što su deca mlađa, to sve što se nanosi na njihovu kožu lakše i prodire kroz nju. Zato, ako postoje bilo kakva pitanja o ovim kremama, moramo da ih istražujemo”, smatra profesor na Univerzitetima u Vašingtonu i Bazelu Džon Vandeneker.

Poseban izazov je što kreme za sunčanje nisu testirane na deci.

Predsednik Instituta za istraživanje u Dečijoj bolnici i profesor pedijatrije na Univerzitetu Arkanzas Greg Krns navodi da nema pouzdanih studija o tom problemu.

„Treba uključiti zdrav razum. Za decu je poželjno koristiti manju koncentraciju tih krema i mazati ih u nekim razumnim razmacima”, kaže Krns.

Dok se čeka analiza koja je krema u potpunosti bezbedna za sunčanje, pedijatri savetuju oprez pri izboru.

Preporučuju korišćenje samo onih koje ne sadrže hemijske UV filtere ili korišćenje mineralni zaštitni faktor od zračenja.

„Te kreme su tako napravljene da ne prodiru duboko u kožu i ne apsorbuju se u krvotok – samo odbijaju UV zrake i nisu štetne za decu”, tvrdi načelnica pedijatrije Doma zdravlja „Savski venac” Snežana Tomić.

Kupovinu preparata za sunčanje treba obavljati u apotekama. Cena ne garantuje uvek i kvalitet, pa obavezno proverite šta piše na deklaraciji. Sve što sadrži alkohol, paraben ili parafin treba izbegavati, jer su deca neretko alergična na njih.

Retko ko sluša upozorenje delu kože i sačekati 24 sa pedijatra i dermatologa – zaštitni faktor je obavezno testirati na malomta pre nanošenja na celu površinu kože.

Izvor: RTS

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.