Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine (UZPV) je nevladina, nezavisna i vanstranačka organizacija osnovana rešenjem Saveznog ministarstva pravde u oktobru 2001. godine, koja uspešno posluje u oblasti zaštite potrošačkih prava i interesa već više od 14 godina.
Osnivači ove organizacije uvideli su da potpuno opustošeno tržište, kao i nepostojeći principi rada i kontrole kvaliteta, konsekventno ugrožavaju prava i zaštitu građana, a što je primarna i najveća tekovina demokratskih društava.
Uz svest o ugroženim pravima građana, osnovano je Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine čiji su osnovni principi da današnjeg dana ostali isti i ogledaju se u: zaštiti interesa ukupne populacije, zaštiti legalnih proizvoda i njihovog kvaliteta (a pred naletom proizvoda sumnjivog porekla, lošeg kvaliteta i shodno tome škodljivih), ali i u zaštiti kvaliteta usluga u (pre svega, ali ne isključivo) vitalnim institucijama (zdravstvenim, humanitarnim, javnim i drugim subjektima).
U vreme osnivanja organizacije, a i kasnije, Srbija je bila suočena sa činjenicama da, iako je postojao Zakon o zaštiti potrošača, nije postojala razvijena svest o pravima potrošača, kao ni instrumenti kojim bi se inspekcijskim i drugim merama ti isti potrošači adekvatno zaštitili.
Poseban problem predstavljala je, a predstavlja i danas, nelojalna konkurencija, kao i preplavljenost medija sumnjivim oglašavanjima i propagandnim kampanjama koje reklamiraju proizvode bez atesta, bezimenih i u najmanju ruku sumnjivih proizvođača.
Jedan od efikasnih načina kojim su ovakvi problemi počeli da se rešavaju jeste simultano podizanje svesti građana o njihovim pravima, ali potrebno je dodatno obezbeđivanje resursa za kontinuirano praćenje tokova tržišta, kvaliteta roba, usluga i zakonodavnih rešenja.
Da bi uspešan rad ovakve organizacije, koji mora biti lišen mogućnosti za pritiske bilo kakve vrste, ugledajući se pre svega na najviši nivo samostalnosti i sloboda koje u razvijenim demokratskim sitemima uživaju slična udruženja, bio nastavljen, smatramo da je neophodno postići sledeće:
- Stvaranje analitičkog i dokumentacionog centra o prometu roba i usluga sa posebnim naglaskom na definisanje osnovnih žarišnih problema;
- Podizanje nivoa svesti kod prosečnog potrošača;
- Lobiranje u vladinim telima i zakonodavnim organima kako bi se došlo do optimalnih zakonskih instrumenata;
- Realizaciju projekta organizovanja nezavisnih i izdvojenih laboratorija za analizu kvaliteta proizvoda.
Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine je članica Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), neprofitne, nezavisne, nevladine i vanstranačke organizacije, odnosno reprezentativnog saveza potrošačkih organizacija, koji je formiran sa ciljem zaštite interesa i prava potrošača.
NOPS kao savez je organizovan na području Republike Srbije i trenutno obuhvata 12 potrošačkih organizacija čija se sedišta nalaze u razliitim gradovima Srbije. Njeno delovanje je javno, a izveštaji o aktivnostima se prenose posredstvom sredstava javnog informisanja.
UZPV je takođe članica Consumers International (CI), međunarodne federacije potrošačkih organizacija koja zajedno sa svojim članicama služi kao jedini nezavisni i autoritativni globalni glas potrošača.
U svom radu, CI se rukovodi sa osam osnovnih prava potrošača:
- pravo na zadovoljenje osnovnih potreba – da potrošači imaju pristup osnovnoj, esencijalnoj robi i usluzi, da imaju adekvatnu hranu, odeću, sklonište, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, javne komunalne usluge, vodovod i kanalizaciju;
- pravo na bezbednost – da potrošači budu zaštićeni od proizvoda, proizvodnih procesa i usluga koji su opasni po zdravlje ili život;
- pravo na informisanost – da se potrošačima pruže informacije i činjenice potrebne da naprave informisan izbor i da budu zaštićeni od nepoštenih ili obmanjujućih reklama i etiketiranja;
- pravo na izbor – da potrošači budu u mogućnosti da biraju između niza proizvoda i usluga, ponuđenih po konkurentnim cenama sa sigurnošću u zadovoljavajući kvalitet;
- pravo da budu saslušani – da interesi potrošača budu zastupljeni u izradi i izvršenju politike vlade, kao i u razvoju proizvoda i usluga;
- pravo na obeštećenje – da potrošači mogu da dobiju fer poravnanje za pravične tvrdnje, što uključuje kompenzaciju za pogrešnu reprezentaciju, kao i robu lošeg kvaliteta i nezadovoljavajuće usluge;
- pravo na obrazovanje potrošača – da potrošaču dobiju potrebno znanje i veštine kako bi bili informisani i kako bi donosili uverene izbore u pogledu robe i usluge, a da su pri tome svesni svojih osnovnih prava i obaveza i kako da postupe u skladu sa istim;
- pravo na zdravu životnu sredinu – da potrošači žive i rade u sredini koji nije opasna za dobrobit sadašnjih i budućih generacija.
Međunarodna federacija je osnovana 1960. godine i sve ovo vreme se bori za fer, bezbednu i održivu budućnost za sve potrošače širom sveta, i zajedno sa svojih 240 članica u 120 zemalja gradi snažan internacionalni pokret čiji je cilj da štiti i osnaži prava potrošača.
U prošlosti UZPV je blisko sarađivao sa Centrom za evropske politike (CEP), kao i sa Komitetom pravnika za ljudska prava (YUCOM).
Zaposleni u UZPV-u su imali vitalne uloge u kreiranju značajnog broja zakona i regulativa, a naročito važnu ulogu su imali u kreiranju Zakona o zaštiti potrošača.
Spisak stručnih tela pružaoca usluga od opšteg ekonomskog interesa u čijem radu učestvuju predstavnici UZPV-a: