Veterinarska inspekcija da javno objavi sledljivost ovog „oslića”!
Povodom teksta "Znamo li koju ribu jedemo?" objavljenog na našoj stranici, oglasila se kompanija Delhaize Srbija. Odgovor ove kompanije prenosimo u celosti.„Tokom današnjeg dana ste se na zvaničnoj FB stranici Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača – „Zaštita potrošača“ bavili temom deklarisanja namirnice „Mintaj OSLIĆ“, privatne robne marke kompanije Delez Srbija, PREMIA.
Naglasila bih Vam da je fotografija proizvoda koju ste postavili zastarela i da se pomenuti proizvod trenutno nalazi u prometu u drugačijoj ambalaži.
Ovo je drugi put, za samo nekoliko dana da je objavljivanjem zastarele fotografije na FB strani „Zaštita potrošača“ ugled naše kompanije doveden u pitanje.
Kao organizaciji koja se godinama unazad bori za zaštitu prava potrošača, verujemo da Vam je poštovanje verodostojnosti informacija imperativ i zato želim da Vam napomenem da je kompanija Delez Srbija otvorena da uvek odgovori na svaki upit NOPS-a i zamolila bih Vas da nas ubuduće pre puštanja u javnost bilo koje informacije koja za temu ima poslovanje naše kompanije, kontaktirate. Verujemo da je istinito i objektivno izveštavanje javnosti u cilju kredibiliteta i Vaše organizacije, i naše kompanije.
U nastavku Vam dostavljam reakciju kompanije na današnji post i temu obeležavanja proizvoda „Mintaj OSLIĆ“.
“Prema zvaničnim rezultatima ispitivanja koje je sprovela akreditovana domaća laboratorija Centar za ispitivanje namirnica i prema stručnoj literaturi „Higijena mesa riba, rakova i školjki Prof. dr Milana Ž Baltića i „ Morske ribe” Prof. dr Dejana Smiljanića, ribe iz roda Theragra, pripadaju familiji Gadidae – oslićima, pa samim tim i Theragra chalcogramma pripada familiji Gadidae tj. oslićima. Riba je rasprostranjena u Pacifiku oko Aljaske, Rusije, Kamčatke i Japana. Allaska Pollack je naziv koji se koristi u USA, dok se naziv oslić Mintaj koristi kod nas i u Rusiji a često je zovu i aljaski oslić.
Otuda je i prevod deklaracije obeležavanja proizvoda „Mintaj OSLIĆ“, privatne robne marke PREMIA čiji je vlasnik kompanija Delez Srbija, upravo iz gore spomenute familije oslića. Kompanija Delez Srbija redovno kontroliše kvalitet i bezbednost svojih prizvoda kao jedno od osnovnih načela koje poštuje u svakodnevnom poslovanju”„
Zaštita potrošača ovom prilikom ističe da se ne radi o zastareloj fotografiji, već naprotiv – fotografije smo napravili lično, nakon kupovine proizvoda „filet oslića – premia“ u više Maxi objekata u Novom Sadu. Tom prilikom nigde nismo uočili ambalažu na kojoj je natpis „oslić – mintaj“.
Nejasni su razlozi zbog kojih ova kompanija uopšte pominje „zastarelu ambalažu“ ako nakon toga tvrdi da je označavanje ispravno. Očigledno je da nešto od ovoga nije tačno. Ukoliko je ambalaža zaista toliko zastarela, pitamo se, koliko li je onda stara riba koja se nalazi u njoj?
Zaštita potrošača ne dozvoljava da bilo ko iz bilo kog razloga dovodi u pitanje integritet naše organizacije pripisujući nam da objavljujemo neproverene informacije i zastarele fotografije.
Zainteresovani potrošači mogu sami pogledati i uporediti familije, redove i porodice oslića (lat. Merluccius merluccius) i aljaskog bakalara (Theragra chalcogramma)