Ženi koja je u zakonskom roku podnela zahtev za raskid ugovora potpisan prilikom prezentacije u stanu za kupovinu "Bioptron" lampe traže da uplati 25 odsto njene vrednosti. Kada se prodaja vrši putem prezentacija u domu kupca, potrošači mogu da odustanu od kupovine bez ikakvog objašnjenja, i to u roku od 14 dana, kaže zakon.
Gospođa Cvetanka Jovičić iz Beograda gorko se pokajala što je u stan pustila prodavca koji radi za kompaniju "Cepter". Kao i mnogi građani, nasela je na slatkorečivost i navalentnost agenata prilikom kućne prezentacije.
– Ovog puta žena je radila prezentaciju "Bioptron" lampe. Svi koji su imali prilike da slušaju prezentacije ovog tipa znaju koliko su ti njihovi agenti ubedljivi i nasrtljivi. Priznajem, ni sama ne znam zašto i kako sam dozvolila da me ponese ta cela priča, pa sam pristala da potpišem ugovor o kupovini lampe čija je cena 966 evra – kaže naša sagovornica.
Ubrzo je, kako kaže, shvatila da je ušla u kupovinu nečega što znatno premašuje njen budžet.
– Ugovor sam potpisala 20. aprila, a osam dana kasnije sam podnela molbu za raskid. Međutim, stiglo mi je obaveštenje da će ugovor biti raskinut ukoliko uplatim 25 odsto od vrednosti proizvoda. To je 241,5 evra – kaže ogorčena Cvetanka. Kako joj je objašnjeno, taj iznos je "nadoknada na ime troškova prodaje", iako je nejasno šta to u jednoj kućnoj prezentaciji vredi 30.000 dinara. Istina, na poleđini ugovora, čuvenim sitnim slovima, čitljivim samo uz pomoć lupe, postoji odredba koja kaže da je kupac u slučaju raskida dužan da plati 25 odsto vrednosti proizvoda.
Međutim, ovde je reč o jasnom kršenju zakona, i to po više osnova. Naime, kada se prodaja vrši putem prezentacija u domu kupca, potrošači mogu da odustanu od kupovine bez ikakvog objašnjenja, i to u roku od 14 dana. Uz to, prodavac je dužan da kupcima pri prodaji uruči i dokumentaciju uz pomoć koje može da se raskine ugovor.
Trgovac je dužan da obavesti potrošača, dakle da mu pošalje obrazac za odustanak i dužan je da ga obavesti o ovom roku od 14 dana u kojem on može čak iz pukog predomišljanja da vrati robu, bez ikakvog objašnjenja. Rok od 14 dana se računa od dana kada je roba dospela u posed potrošača, znači kada je potrošač primio naručenu robu.
Kako su objasnili u Nacionalnoj organizaciji potrošača, problem je i to što kompanije imaju ugovorne odredbe koje nisu u skladu sa zakonom. Jedna od takvih stavki je da kupac mora da plati 25 odsto od vrednosti ugovorne robe u slučaju raskida ugovora. U NOPS-u ističu da zakon pruža posebnu zaštitu potrošačima kojima nije uručena kompletna obavezna dokumentacija prilikom prodaje putem prezentacija, ili ako rokovi i uslovi za raskid ugovora nisu navedeni u skladu sa zakonom. Jer kada se potrošaču ne pošalje ovaj obavezan obrazac za odustanak od ugovora, to znači da se tada automatski rok posle isteka ovih 14 dana produžava i važi 12 meseci.
Ovo znači da kupac, ako mu nije uručen obrazac za raskid ugovora, i do godinu dana nakon kupovine može da traži povraćaj novca.
Izvor: Informer