24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

- praktični saveti u domaćinstvu -

U prethodnom tekstu „Unapređenje energetske efikasnosti“, pisali smo o načinima i metodama uštede električne energije renoviranjem postojećih ili izgradnjom novih energetski efikasnih stambenih objekata (Energetski pasoš). U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na uštedu u domaćinstvu.

Podsećanja radi, renoviranje fasade, zamena stare stolarije, smanjenje pojave toplotnih mostova i bolja izolacija su pravi način da se stigne do energetski efikasnog prostora, ali i do trajno niskih operativnih troškova takvog objekta. Proračuni pokazuju da potrošnja energije za grejanje stare kuće koja je izgrađena 70-tih godina, u zavisnosti od klimatskih uslova koji su karakteristični za oblast u kojoj se nalazi, može da dostigne i 200 kWh/m2. Međutim, troškovi grejanja se mogu smanjiti za trećinu sa malim renoviranjima kao što su zamena stare stolarije i izolacija terase. Iz tog razloga, kada govorimo o energetskoj efikasnosti objekata i šta je najbolje uraditi na stambenom objektu sa ograničenim materijalnim sredstvima za renoviranje, svakako ćemo zaključiti da je najjeftinije, a ujedno i dugoročno gledano najisplativije, zameniti dotrajalu stolariju novom.

Kuhinja

Obezbedite da se vrata rerne dobro zatvaraju. Koristite mikrotalasnu rernu umesto klasične kada je to moguće. Za kuvanje ne postoji energetski efikasniji uređaj od mikrotalasne rerne. Kada kuvate na električnom šporetu, držite posudu na sredini ringle i stavite poklopac na posude u kojima se kuva.

Preporuka za rasvetu prostorija

Steknite naviku gašenja svetla kada napuštate prostoriju. Koristite samo jednu sijalicu, za rasvetu koja ima više sijaličnih grla, zamenite dodatne sijalice sijalicama manje snage. Koristite LED sijalice koje imaju i do deset puta duži životni vek od klasičnih sijalica, a troše znatno manje energije. Ugradite u dvorištu osvjetljenje sa senzorom pokreta.

Frižideri i komore

Redovno odleđujte komore na frižiderima. Kada se stvori led, vaša komora troši više struje. Ako se brzo opet zaledi, proverite da li su gumice na vratima jake i ispravne. Ako je moguće, nemojte postavljati frižider pored šporeta ili drugih uređaja koji proizvode toplotu. Takođe, obezbedite da ima dovoljno mesta za ventilaciju iza i iznad frižidera.

Držite temperaturu u frižideru na 4°C. Ispraznite i isključite frižider kada krećete na dugi odmor (ali pripazite da vrata ostanu otvorena). Za maksimalnu efikasnost nastojte da napunite frižider do tri četvrtine kapaciteta. Pun frižider neće se prebrzo zagrejati kada su vrata otvorena, pa neće morati raditi velikom snagom da ostane hladan. Izbegavajte da ostavljate u frižider topla ili vruća jela, jer će biti potrebno više energije za hlađenje.

Ušteda pri pranju veša

Perite punu mašinu veša. Mašinu za pranje veša ćete tako koristiti ređe, uštedećete vreme i ovakav način pranja je energetski efikasniji. Za još veću uštedu perite na nižoj temperaturi ili odaberite štedni program. Perite odeću u hladnoj vodi kada je to moguće. Čak 90% energije utrošene za pranje veša otpada na grejanje vode. Koristite centrifugu, zatim sušite veš na vazduhu umesto u mašini za sušenje veša. Ne samo da ćete tako uštedeti struju nego će i vaša odeća i posteljina mirisati svežije!

Osigurajte da je izlazni otvor Vaše mašine za sušenje slobodan i očistite filter nakon svakog sušenja. Prilikom kupovine nove mašine za sušenje odaberite model sa senzorom vlage koji se automatski isključuje kada je veš suv. Ako morate sušiti veš u mašini, postavite nižu temperaturu. Koristite mašinu više puta zaredom, jer će se zadržavanjem temperature između sušenja trošiti manje energije.

Štedite toplu vodu

Proverite temperaturu tople vode. Nema potrebe da bude viša od 60°C. Smanjite grejanje vode na 50°C ili na položaj "Normalno" kada ste kod kuće, a na najmanji položaj kada niste kod kuće.

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.