Sirevi kojima je istekao rok termički se obrađuju, dodaju im se aditivi, pojačivači ukusa i mirisa, a zatim se prodaju kao nov proizvod. Ukoliko se često jedu, mogu da izazovu oštećenja organa za varenje, alergije, povećanje holesterola, tvrde stručnjaci.
Topljeni sirevi u listićima ili kao namaz koje kupujemo u prodavnicama najčešće se prave od kačkavalja kojima je istekao rok, tvrdi nutricionista Jovana Srejić! Prema njenim rečima, ovi mlečni proizvodi se nedelju dana pre isteka roka trajanja iz trgovine vraćaju proizvođačima, nakon čega se prerađuju i od njih se pravi tost topljeni sir, što je van svih prehrambenih propisa!
Pomoću raznih emulgatora, pojačivača ukusa, začina, boja i aditiva se pravi ukus, ali i miris namirnice kojoj je istekao rok, naglašava Srejićeva.
- Kad se u proizvodnju vrati neispravni kačkavalj, radnici ga pretapaju i termički obrađuju na visokim temperaturama. Zatim se dodaje mnogo štetnih sastojaka sa E oznakom kako bi bio rastegljiv, slan, ukusan i imao duži rok trajanja. Zbog načina proizvodnje i svih tih dodataka koji se stavljaju svakodnevnom upotrebom topljenog sira može doći do oštećenja organa za varanje, povećanog holesterol u krvi, raznih alergija - objašnjava Srejićeva.
Da ovi proizvodi narušavaju bezbednost i zdravlje ljudi i da inspektori hitno moraju stati na put proizvođačima koji ovakvu robu prodaju, tvrde mnogi stručnjaci.
Veterinar i bivši načelnik Republičke veterinarske inspekcije Miroslav Stojšić upozorava da bi inspektori češće trebalo da kontrolišu fabrike i velike prodajne lance i hitno promene pravilnik o hrani!
- Ovo nije ništa novo. Svašta oni nama "uvaljuju" da kupujemo i jedemo. Ovakve mlečne prerađevine nisu ispravne niti zdrave. Pogotovo je opasno što njih najviše jedu deca, koja vole da ih stavljaju na sendviče ili pice. Proizvođači ne žele da budu na gubitku, da bace svu neispravnu robu, pa nam na kvarno plasiraju ove proizvode. Mora da postoji veća kontrola i da jedan pravilnik bude zakonski za sve proizvođače - ističe Stojšić.
S njim je saglasan i potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Zoran Nikolić.
- Ako se utvrdi da je ovo zaista istina, to je skandal! Ovde su na udaru potrošači i ne sme se dozvoliti da ih proizvođači tako truju. Mora se pratiti put pokvarene robe s istekom roka i tako otkriti gde ona završi. Da li na deponiji ili opet u magacinima, gde čeka preradu?! Takvim proizvodima uopšte nije mesto u prodaji niti u potrošačkim korpama - izričit je Nikolić.
Izvor: Informer