01. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Zimske cipele i čizme se prodaju kao obuća za suvo vreme iako ih je proizvođač deklarisao kao vodootporne, Većina reklamacija u zakonskom roku se odbiju kao neosnovane. Sudski postupci se uglavnom završavaju u korist potrošača, ali su troškovi suđenja preveliki.

Skoro četvrtina potrošačkih žalbi u Srbiji, tačnije 23,3 odsto, odnosi se na kvalitet i probleme sa obućom!

Tako su cipele, čizme i patike dospele na prvo mesto liste potrošačkih problema prema podacima Ministarstva trgovine. I redakciji Zaštitnika potrošača svakodnevno pristižu pritužbe čitalaca na ovu temu, a problemi su uglavnom isti – obuća se raspada nakon mesec-dva nošenja, a prodavac odbija reklamaciju. Ako se udostoji da je obrazloži, to je uglavnom da obuća nije adekvatno nošena i održavana.
A sve to im, između ostalog, omogućava lažiranje deklaracije kojoj pribegavaju prodavci i skupe i jeftine obuće. Naime, iako je proizvođač na cipelama ili čizmama utisnuo oznaku da su vodootporne (waterproof), na deklaracijama ispisanim na kutiji piše da su namenjene za suvo vreme i da se održavaju vlažnom krpom. Međutim, to kupcima u Srbiji ne znači ama baš ništa, jer kod nas važi isključivo ono što piše na srpskom jeziku.

Tako je praktično, ako ne računamo gumene čizme, nemoguće kupiti obuću namenjenu za kišu ili sneg.

Problem sa obućom na kojoj piše da je „za suvo vreme“ nije vezan samo za pomenutu robnu marku. Ako detaljnije zagledate cipele, pa čak i čizme koje su u ponudi na našem tržištu, uglavnom na njima upravo piše da nisu za kišu i sneg. Tako se ista deklaracija nalazi na sandalama, baletankama, dubokim cipelama, patikama, čizmama…

Kako tvrde trgovci u prodavnicama obuće, jedino što mogu da preporučuju da se može nositi po kiši i snegu jesu gumene čizme, i tek poneki par kožnih.

U specijalizovanim laboratorijama za kontrolu kvaliteta, posle urađene analize, čest je odgovor „Kontrolom obuće ustanovljeno dejstvo pojačane vlage, pa je s obzirom na to reklamacija kupca neopravdana jer proizvod nije održavan i korišćen u skladu sa deklaracijom“.

U deklaraciji piše da se pod pravilnim održavanjem ovih patika smatra „vlažno brisanje i sušenje na sobnoj temperaturi“, pa krivica lako može da se prebaci na kupca, jer patike nije održavao u skladu sa deklaracijom.
Međutim, prodavac obično ne uvažava ovaj izveštaj, jer u njemu sitnim slovima piše da „rešenja i nalazi iz ovog dokumenta nisu obavezujući pri konačnom rešavanju spora između nalogodavca i kupca proizvoda“.
Jedino što preostaje je tužba. Međutim, tužba je privilegija samo onih sa dosta novca i strpljenja. Jer konačni troškovi suđenja izađu na skoro 100.000 dinara. Između ostalog, sud zahteva veštačenje određenih laboratorija, a samo taj postupak košta 36.000 dinara.

 
Zoran Nikolić iz Organizacije potrošača Kragujevca kaže da prodavac ne sme da menja ono što je proizvođač napisao. Ako na obući piše da je za kišu, onda to treba pisati i na deklaraciji – naglašava Nikolić i dodaje da je NOPS od Ministarstva trgovine tražio da se hitno uvede obuća za kišu i sneg.

I predsednik NOPS-a Goran Papović tvrdi da uvoznici i trgovci prepravljaju proizvođačku deklaraciju i niko ih ne kažnjava zbog toga, tvrdeći da je reč o klasičnoj obmani.

– Zvaničan stav je da je merodavna samo srpska deklaracija. Ukoliko na njoj piše da je obuća za suvo vreme, smatra se da ste na taj način obavešteni. Ako proizvođač garantuje nepropustivost obuće (oznaka waterproof), raspitajte se dodatno prilikom kupovine kod trgovca da li će u slučaju reklamacije zbog propuštanja obuće istu prihvatiti, bez obzira na oznaku „za suvo vreme“.

 

Izvor: Informer

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.