24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić upozorio je da kupovina bez fiskalnog ili blok računa nosi veliki rizik. Korist od sive ekonomije i to kratkoročnu, imaju samo prodavci koji ne poštuju zakon.

 

Ljajić je ocenio da najviše sive i crne ekonomije ima u oblasti naručivanja preko interneta, jer niko ne evidentira tu vrstu trgovine.Prema njegovim rečima, novi zakon će regulisati taj probem jer će poštanski operatori imati obavezu da identifikuju onoga ko šalje i ko prima robu.

Ljajić je potrošačima dao dva saveta - prvi da ne kupuju robu preko interneta ako trgovac nije istakao podatke a drugi da od prodavca uvek traže fiskalni ili blok račun, jer to znači da je promet evidentiran, da robu mogu da vrate.
"Sve ostalo nosi veliki rizik", rekao je Ljajić i dodao da je kada je reč o kupovini preko interneta ipak potrebno odvojiti "žito od kukolja" i da svako ko kupuje mora da vidi da li je prodavnica ili prodavac registorvan, da li ima PIB, matični broj...

Upitan da navede neki od oblika sive ekonomije, ministar je podstio na činjenicu da u oblasti turizma postoji veoma veliki broj nekategorisanih kreveta.
"U Beogradu, koji godišnje poseti i milion turista, postoji oko 2.500 kategorisanih kreveta, u Novom Sadu 215, a taj grad samo tokom Egzit festivala poseti 100.000 turista", rekao je Ljajić i dodao da to samo pokazuje koliki je prostor za sivu ekonomiju.

Ljajić je naveo da postoje samo dve vrste računa, fiskalni i blok - koje izdaju kozmetičari, frizeri, i da građani nisu dužni da plate uslugu ili robu ako ne dobiju račun.
U planu je program E inspektor, odnosno od juna će biti umrežene četiri inspekcije, a do sredine 2019, sve 42 inspekcijske službe.

 

 

Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) već duže vreme edukuje potrošače kroz kampanju "Čuvaj se mačke u džaku - kupuj legalno"  i ukazuje na rizičnu kupovinu, od lica koja nisu registrovana za obavljanje trgovinske delatnosti.
Proveru trgovaca možete da izvršite preko sajta Agencije za privredne registre. Ako ste robu kupili od fizičkog lica koje nema registrovanu firmu, tada jedino možete da ga prijavite inspekciji zbog prekršaja, jer obavlja promet robe, a nema svojsvo trgovca, ili da ga eventualno tužite.
Ukoliko ste kupili na daljinu, preko interneta ili van poslovnih prostorija trgovca, od registrovanog pravnog lica, odnosno preduzetnika, imate pravo da odustanete od ugovora, iz bilo kog razloga i vartite robu u roku od 14 dana.
Trgovac je u obavezi da najkasnije prilikom dostave robe isporuči "Obrazac za odustanak od ugovora". Od kada robu sa obrascem vratite, trgovac je u obavezi da vam vrati novac najdalje za 14 dana od kada je robu primio. Ukoliko Vam navedeni obrazac nije dostavljen prijavite trgovca Tržišnoj inspekciji za učinjeni prekršaj, s obzirom da je za nepoštovanje navedene obaveze propisana novčana kazna. Takođe, bez obzira da li vam je ovaj obrazac dostavljen, i bez njega svoju izjavu o odustanku možete dostaviti trgovcu.

 

 

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.