Nakon šokantnog otkrića Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) da se u kompletima za prvu pomoć stranih proizvođača „Tosami“ iz Slovenije, „Novitas“ iz Turske i kineskog proizvođača, kog zastupa firma „Karan“ nalaze čak i gaze pune bakterija, Ministarstvo zdravlja priznalo je da je i njihova inspekcija tokom 2010. godine pronašla tri serije koje ne odgovaraju deklarisanom sadržaju!
Međutim, u tom ministarstvu se ne smatraju odgovornim što se potencijalno fatalne nepravilnosti stranih proizvođača ponavljaju, tvrdeći da su firme same odgovorne za kvalitet proizvoda!? – Prošle godine, uzorkovali smo tri serije proizvoda i predali ih na analizu u svrhu kontrole kvaliteta ALIMS-u, koji je utvrdio da sadržaj ovih proizvoda ne odgovara deklarisanom sadržaju.
Radi se o proizvođačima „Novitas“, čiji je nosilac dozvole „Evropa lek“, i kineskom proizvođaču, čiji je nosilac „Karan“. Tim firmama Inspekcija ministarstva izrekla je meru zabrane prometa tih serija, što je prema Zakonu o lekovima najstroža kazna – poručili su iz ministarstva. Na pitanje ko snosi odgovornost ukoliko usled nesterilnosti medicinskog pribora dođe do infekcije rane i ozbiljnih komplikacija kod pacijenata, odgovorili su nam da je „nosilac upisa u registar medicinskih sredstava odgovoran za kvalitet svog proizvoda“. Inače, do zaključenja broja nismo saznali kako se zove kineski proizvođač. Podsetimo, u Agenciji za lekove i medicinska sredstva nisu juče odbacili mogućnost da na srpskom tržištu zaista kruže kompleti nezadovoljavajućeg standarda i kvaliteta, ali su istakli da su prilikom provere njihovih stručnjaka „kompleti bili ispravni“, te da su za nadzor nad prometom zadužena ministarstva zdravlja i trgovine“.„Alo!“ je ovim povodom kontaktirao i sa Ministarstvom trgovine, gde se, takođe, ne smatraju odgovornim za ovakvo stanje na tržištu. Goran Papović iz NOPS-a upozorio je da je u prodaji 80.000 neispravnih kompleta.
Dr Đorđe Bajec, direktor Kliničkog centra Srbije, upozorava za „Alo!“ da posledice stavljanja nesterilne gaze na otvorene rane mogu biti pogubne.
- Otvorena rana, već sama po sebi, predstavlja mogući ulaz infekcije, a kada se na to doda gaza koja je puna bakterija, rizici su drastično veći! Na već inficiranu ranu stavljati nesterilnu gazu može samo da doprinese širenju zaraze! Tvrdim da je bolje ostaviti otvorenu ranu, nego previjati zaraženim materijalom – ocenjuje Bajec.
„Tosama“: Gaza je sterilna!
Slovenačka fabrika sanitetskog materijala „Tosama“ saopštila je juče da je predsednik NOPS-a Goran Papović izneo niz neistina o kompletima njihove prve pomoći za motorna vozila. – „Tosama“ garantuje da su svi njeni proizvodi izrađeni prema najvišim svetskim standardima, što potvrđuju pribavljeni sertifikati i standardi, a proizvodni procesi su usklađeni sa evropskom direktivom za medicinske proizvode i zbog toga svi nose CE oznaku – naveli su u „Tosami“, istakavši da je gaza koja se nalazi u kompletu izrađena od pamuka, „sterilna i potpuno bezbedna za korišćenje“.
Objavljeno: „Alo”, 12.02.2011.