23. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Trgovac ipak nije dužan da takve proizvode odvoji na posebna mesta u prodavnici, što bi bilo korisno za potrošače, naročito kada kupuju hranu.

Ako trgovac po sniženim cenama nudi robu koja je pred istekom roka trajanja, takvu informaciju mora jasno da predoči kupcima.

Ovo nalažu novi nedavno usvojeni propisi iz sektora trgovine koji preciznije definišu pojam rasprodaje, sniženja, akcijske prodaje...

Međutim, novi Zakon o trgovini, iako detaljnije reguliše ovu oblast, ipak ne predviđa da roba koja je na sniženju (a bliži joj se rok trajanja) mora da bude fizički odvojena na posebnom rafu od drugih proizvoda iz te kategorije.

Kvarljiva roba, poput prehrambenih i kozmetičkih proizvoda, označena je rokom trajanja utisnutim na ambalaži. U slučaju namirnica, može biti reč i o periodu važenja, koji se meri danima. Ovakvi proizvodi pred istekom roka često su na velikim popustima, negde to trgovci jasno i vidljivo ističu, dok u velikoj većini radnji širom Srbije to nije praksa, čime se potrošači mogu dovesti u zabludu. Izuzetak su oni koji takve jeftinije proizvode ističu na posebnim mestima i tako jasno ukazuju kupcima razlog sniženja.

Još jedna metoda kojom se mnogi trgovinski lanci služe jeste ta da takvim proizvodima čak ni ne snižavaju cenu, već ih ističu u prve redove na rafovima kako bi se brže prodali. Zato u potrošačkim organizacijama upozoravaju kupce da obrate veću pažnju prilikom kupovine, posebno mlečnih i suhomesnatih proizvoda, peciva, specijalnih vrsta hlebova…

U Ministarstvu trgovine rečeno nam je da zakon propisuje da, ako se „prodajni podsticaj nudi za robu kojoj je umanjena upotrebna vrednost (roba sa greškom, oštećenje, pred istekom roka trajanja i sl.), taj razlog mora da bude jasno i nedvosmisleno istaknut na prodajnom mestu.

Međutim, propis jasno predviđa situaciju kada je trgovac dužan da izdvoji robu, a to nije u slučaju kada je na popustu roba pred istekom roka trajanja.

– Trgovac je dužan da fizički izdvoji robu na rasprodaji od one koju prodaje pod redovnim uslovima. Takođe, od objavljivanja rasprodaje do kraja njenog trajanja, trgovac ne sme da naručuje i uključuje u rasprodaju nove količine robe koja je predmet rasprodaje – navodi se u odgovoru koji smo dobili u Ministarstvu trgovine.

Poslednja ispitivanja o uticaju oznaka rokova trajnosti na bacanje hrane u Evropskoj uniji pokazuju da se oko devet miliona tona hrane u Evropi godišnje baci, upravo zbog oznaka roka upotrebe namirnica. Istraživanje Evropske komisije rađeno je u 109 trgovina na teritoriji osam članica EU, a obuhvatalo je 2.296 proizvoda. Pokazalo je da malo građana EU razume razliku između oznaka „najbolje upotrebiti do” i „upotrebiti do”. Evropski stručnjaci kažu da preporučeni rokovi upotrebe znače da je do tog dana proizvod najkvalitetniji, ali da su i nakon isteka tog roka proizvodi zdravstveno bezbedni i da se mogu koristiti. Sve do datuma za koji piše „upotrebiti do”. Ove analize pokazuju da bi ukidanjem oznake „najbolje upotrebiti do”, Evropa bacala znatno manje mlečnih proizvoda, svežih sokova, pakovanog mesa i ribe.

Prema propisima o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane koji se u Srbiji primenjuju od prošle godine, oznaka „najbolje upotrebiti do” navodi kada se datum označava danom, a „najbolje upotrebiti do kraja” u ostalim slučajevima, kada se rok označava mesecom ili godinom. Danom se označava rok upotrebe kod lako kvarljivih namirnica. Ne postoji mogućnost da na ambalaži budu istaknuta dva datuma isteka roka upotrebe.

Izvor: Politika

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.