Od početka godine bilo je 35 opravdanih prijava, od kojih se najveći broj odnosio se na pojedine ugovorene usluge koje agencije nisu ispunile, objašnjavaju u Turističkoj inspekciji. Vraćeno gotovo 700.000 dinara.
Nezadovoljstvo putnika najčešće je bilo izazvano smeštajem u hotelima niže kategorije i manje komfornim pansionima od ugovorenih i očekivanih. Turisti nisu tolerisali što u sobama nedostaju „obećani” sef, mini bar, klima-uređaj, televizor...
"Bilo je i opravdanih prijava putnika koji su otkazali putovanje zbog bolesti, a turističke agencije nisu vratile uplaćen novac u skladu sa opštim uslovima putovanja ", napominju u Turističkoj inspekciji.
Inspektori posebno ističu da bi građani trebalo da izbegavaju turističke agencije koje su u blokadi. Caka je u tome što samim tim što su blokirane ne mogu da ispune finansijske obaveze prema poslovnim partnerima u realizaciji programa putovanja.
Turistička inspekcija napominje da nije nadležna da kontroliše finansijsko poslovanje pa, isto kao i građani, na sajtu Narodne banke Srbije dobija informacije o likvidnosti turističkih agencija. Nije na odmet proveriti podatke o turističkoj agenciji i na sajtu Agencije za privredne registre.
Posao inspektora je da proveravaju da li turističke agencije ispunjavaju propisane uslove za obavljanje delatnosti, zatim opšte uslove i programe putovanja, da li su istaknute cene ponuđenih aranžmana...
Uobičajene nepravilnosti koje nadležni uočavaju kontrolišući rad turističkih agencija odnose se na sadržaje programa i opštih uslova putovanja. Ove godine češće su nailazili na nesklad propisanih uslova za zapošljavanje i zaposlenih kadrova. U više navrata utvrđeno je da turističke agencije koje organizuju putovanja nisu imale, kao što bi trebalo, najmanje jednog zaposlenog sa punim radnim vremenom. Među rukovodiocima, suprotno propisima, našli su se i oni koji se ne mogu pohvaliti višom školskom spremom, sa najmanje tri godine radnog iskustva u turističkoj delatnosti, niti znanjem stranog jezika.
"Jedna turistička agencija nudila je na prodaju program putovanja, a da nije imala zaključen ugovor o zakupu smeštajnih kapaciteta u toj ponudi ", ističu u Turističkoj inspekciji i posebno naglašavaju da je osnovno da putnici u slučaju bilo kog odstupanja od ugovorenog programa putovanja, u toku putovanja, dostave pisani prigovor predstavniku agencije i pribave moguće dokaze za ugovorene, a neobavljene usluge, jer je to osnov za ostvarivanje prava putnika.
Objavljeno: Politika, 29.04.2011.