Ujedinjene Nacije su period od 2005. do 2015. godine proglasile dekadom akcije „VODA ZA ŽIVOT“. Svake godine, 22. marta se obeležava Svetski dan vode.
Na planeti Zemlji danas živi oko 7 milijardi ljudi, a do 2050. se ocekuju nove 2 milijarde stanovnika. Statistike govore da svako od nas dnevno popije od 2 do 4 l vode.
Medutim, veliki procenat vode koju “pijemo” nalazi se zapravo, u namirnicama koje konzumiramo: da bi se proizveo samo 1 kg goveđeg mesa potrebno je 15.000 l vode, dok 1 kg pšenice “popije” 1.500 l. Za sve ljudske aktivnosti potrebna je voda: vodu pijemo, koristimo je za kuvanje, pranje, ali isto tako voda se najviše troši za proizvodnju hrane, papira, odece i slicno.
“Vodeni trag” je nacin merenja naše direktne, ali i indirektne potrošnje vode. On predstavlja zapreminu sveže vode koja se koristi za proizvodnju …
Kako i zašto je potrebno očuvati vodu?
Da li na taj nacin možemo da pomognemo gotovo celoj milijardi ljudi koja i danas, bez obzira na civilizacijska dostignuca, nema pristup pijacoj vodi. U svim delovima lanca snadbevanja, od proizvodaca do potrošaca, postoji niz aktivnosti koje mogu biti preduzete da se voda sacuva kako bi bilo dovoljno hrane za sve ljude na planeti.
Preporučujemo:
- Manje konzumirajmo proizvode čija proizvodnja zahteva potrošnju velike količine vode.
- Smanjimo skandalozno bacanje hrane: 30% proizvedene hrane širom sveta nikad se ne pojede, pa je i voda koja je iskorišcena za njenu proizvodnju zauvek izgubljena!
- Proizvodimo više hrane, kvalitetnije hrane, sa manje vode.
- Poštujmo principe pravilne ishrane.