
Iako je Narodna banka Srbije davno prestala sa kovanjem apoena sitnijih od jednog dinara, cene većine artikala izražene su u dve decimale, pa je nemoguće platiti račun “u paru” i dobiti kusur za nešto što košta 60 dinara i 55 para. Međutim, bez obzira na to, cene sa decimalnim iznosima stoje već godinama na rafovima prodavnica, ali i na računima javnih preduzeća, pa je čak i Vlada Srbije donela uredbu po kojoj cena osnovne vrste hleba mora da bude 48,50 dinara.

U teoriji je moguće da trgovac nivelisanjem i izgubi, jer je preporuka Narodne banke da se iznosi do 50 para zaokružuju na nulu, a oni od 51 do 99 para na – dinar.
– Kalkulacijom cena ne dolazi se uvek do celog broja, i na Zapadu imaju trgovačke cene 19.99, jer mnogo lepše zvuči za potrošača, ali su za mnom u Londonu trčali da mi vrate jedan peni, a ovde ne vraćaju i mnogo više. Mada, ljudi i ne traže sitan kusur, jer je dinar obezvređen, pa se niko ne okreće za manje od pet dinara, a dinar po dinar za trgovce znači veliki profit – kaže ekonomista Ljubodrag Savi.
O zaokruživanju odlučuje vlada
Eventualnu odluku o zaokruživanju cena i proterivanju decimala mogla bi da donese Vlada Republike Srbije. Ako se na to zaista i reše, šanse da će zaokruživanje ići ka manjem iznosu – ravne su nuli. Građani Srbije i dalje najviše plaćaju kešom, pa činjenica da se proizvodi ne mogu platiti u tačnom iznosu potrošačima pravi velike gubitke.
Izvor: Kamatica
Izvor: Kamatica