Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) saopštila je danas da njeni stručnjaci nisu imali prijave ozbiljnih neželjenih reakcija na kontraceptivne pilule „jaz” (Yaz) i „jasmin” (Yasmin), koje su u Kanadi proglašene za razlog smrti najmanje 23 žene.
Od 2006. do 2013. Nacionalnom centru za farmakovigilancu ALIMS-a prijavljeno je sedam slučajeva neželjenih reakcija na lek Jaz i 11 slučajeva neželjenih reakcija na lek „jasmin”. Nije bilo prijavljenih slučajeva sa smrtnim ishodom, rekao je Tanjugu Aleksandar Tucović, zadužen za odnose s javnošću u ovoj agenciji.
On je rekao da su, kao prateća posledica uzimanja ovih pilula, najčešće prijavljene tegobe kao što su glavobolja, povraćanje, vrtoglavica, bol u grudima, bol u nogama i suv kašalj.
„Takođe, u prijavljenim slučajevima opisano je ispoljavanje hipertenzije, tromboze, plućne embolije, neželjenih reakcija koje su očekivane pri primeni kombinacije drospirenona i etinilestradiola”, kao glavnih sastojaka ovih pilula, izjavio je Tucović i dodao da se u Sažetku karakteristika leka i Uputstvu za lek u vezi sa tim navode odgovarajuća upozorenja i mere opreza.
On je istakao da je „ishod zabeleženih neželjenih reakcija najčešće bio oporavak ili se pacijentkinja u trenutku prijave neželjene reakcije nalazila u fazi oporavka”.
S obzirom na to da pilule za oralnu kontracepciju „jaz” i „jasmin” sadrže kombinaciju aktivnih supstanci drospirenon i etinilestradiol, Tucović je istakao da je postoji „potencijalni rizik od venskih tromboembolijskih događaja pri njihovoj primeni”, što je „već poznato i opisano u Sažetku karakteristika leka i Uputstvu za lek”.
Učestalost ispoljavanja tromboembolijskih događaja je retka i može se javiti kod jedne do 10 osoba na 10 000 osoba koje primenjuju lek.
„Prisustvo ili istorija arterijskih ili venskih tromboembolijskih događaja, kao i prisustvo ozbiljnih ili višestrukih faktora rizika za nastanak tromboze, predstavljaju kontraindikacije za primenu ovih lekova, odnosno stanja u kojima se ovi lekovi ne smeju primenjivati”, naveo je Tucović.
„Lekove koji sadrže kombinaciju aktivnih supstanci drospirenon i etinilestradiol i dalje karakteriše povoljan odnos koristi i rizika pri racionalnoj terapijskoj primeni, odnosno ako se lek primenjuje u skladu sa odobrenim indikacijama, načinom primene, doziranjem, kontraindikacijama i posebnim upozorenjima koji se navode u Sažetku karakteristika leka i Uputstvu za lek”, ističu u ALIMS-u.
Kontraceptivne pilule „jaz” su u prodaji na srpskom tržištu od 2008, a „jasmin” od 2003. godine.
Reagovanje ALIMS-a je usledilo pošto je kanadski javni servis, pozivajući se na zvanična dokumenta vladine agencije, juče objavio da su najmanje 23 Kanađanke preminule, a nekoliko stotina ima zdravstvene probleme nakon uzimanja dve vrste pilula za kontracepciju nemačkog proizvođača „Bajer”, koje lekari u svetu najčešće prepisuju.
Doktori i farmaceuti, koji su nuspojave prijavili vladinoj agenciji za javno zdravlje, sumnjaju da su ovi smrtni slučajevi u vezi sa upotrebom kontraceptivnih pilula „jaz” i „jasmin”, navodi se u izveštaju Kanadske radio-televizije.
Izvor: Press