Ako je neki broj u telefonskom imeniku, prema Zakonu o trgovini, svako ima prava da taj broj pozove. Prema Zakonu o elektronskoj trgovini neophodna je dozvola. Neusaglašenost zakona otežava regulisanje ove oblasti.
Prema Zakonu o trgovini svako ima prava da pozove broj koji se nalazi u telefonskom imeniku, pa tako i kompanije koje reklamiraju svoje proizvode i usluge. Međutim, prema Zakonu o elektronskoj trgovini neophodna je dozvola.
Kompanije zovu da čestitaju rođendane, da obaveste građane da su srećni dobitnici. Sve je to marketing. Ipak, često neprijatan.
Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže da ne postoji ni jedan inspektorski organ koji je intervenisao u tim slučajevima.
„Mi smo u nekoliko navrata direktno upućivali primedbe i zahteve, to kratko traje i opet nastave”, kaže Papović.
U nadležnoj, Tržišnoj inspekciji tvrde da nisu dobili ni jednu prijavu za telefonsko uznemiravanje radi reklamiranja proizvoda i usluga. Šarenilo zakona otežava regulisanje ove oblasti.
Zamenik Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti Aleksandar Resanović objašnjava da prema Zakonu o trgovini neko može da nudi robu, a da prethodno nije dobio saglasnost, dok prema Zakonu o elektronskoj trgovini neko treba da dobije saglasnost da bi nudio robu i usluge.
„Zakoni moraju da budu usaglašeni. To znači da ako neko nudi robu i usluge, mora da ima vašu saglasnost ili da koristi vaše podatke koji su javni”, kaže Resanović.
U „Telekomu Srbija” kažu da, ukoliko podnesete zahtev za uslugu, uporni nasrtljivci mogu da ostanu i bez broja telefona. Vaše je pravo da tražite i da budete izbrisani iz telefonskog imenika.
Ukoliko vas neko uznemirava, a koristi i vaše lične podatke koji nisu javni, adresa je Poverenik.
Pred Srbijom je težak put do usaglašavanja propisa i još teži do njihove stvarne primene u praksi zato budite obazrivi i čuvajte svoje lične podatke.
Prilog možete pogledati ovde.
Izvor: RTS