23. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Predstavnici organizacija za zaštitu potrošača tvrde da će domaći proizvođači sve teže nalaziti mesto u maloprodajnim objektima u vlasništvu „Agrokora”.

Na rafovima hrvatskih trgovinskih lanaca u Srbiji nalazi se samo 30 odsto srpskih, a 70 odsto proizvoda iz Hrvatske, ističu udruženja domaćih potrošača! Oni naglašavaju da srpski proizvođači imaju velike probleme u plasiranju robe u ovim marketima.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović kaže da se „Agrokor”, čija „Idea” posluje u Srbiji, nije proslavio po uslovima koje nudi domaćim kompanijama. – Prvo vam traže 3.000 evra samo da uđete na listu dobavljača, pa onda plaćate mesto na rafu, a onda još oni kasne u plaćanju isporučene robe – ističe Papović.

Kartelski dogovor

Prema njegovom mišljenju, nakon što „Agrokor” preuzme slovenački „Merkator”, posledice tog „ukrupnjavanja” tržišta osetiće i potrošači u Srbiji. Naime, konkurencija će biti još manja, a cene na tržištu formiraće se isključivo na osnovu kartelskog dogovora. Papović navodi da je na rafovima zanemarljivo malo domaćih proizvoda, a najmanje 70 odsto potiče iz Hrvatske.
– Ispada da mi ne znamo kako da prepakujemo robu ili bilo šta da proizvedemo – navodi Papović.

Predsednik Unije potrošača Denis Perinčić takođe naglašava da je javna tajna da su srpski proizvođači prinuđeni da plate da bi se uopšte pojavili u hrvatskim maloprodajnim objektima.
– A to vam je najbolji dokaz ozbiljnih monopola! Naravno, sve se posle ugradi u cenu, pa je za potrošače sve skuplje. Proizvođači se ne usuđuju da o tome govore kako ne bi izgubili teško stečeno mesto na rafovima ovih lanaca. Da ne govorim koliko čekaju na plaćanje robe, pa ispada da oni kreditiraju ove trgovine – kaže Perinčić.

Slično misli i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić, koji smatra da će položaj domaćih proizvođača kada „Agrokor” preuzme „Merkator” biti još gori.
– U rukama dva trgovinska lanca biće i nož i pogača! Svima je poznato da domaćih proizvoda ima neuporedivo manje nego stranih. To je delom zato što nemamo proizvodnju, a delom jer tako diktiraju karteli. U tom slučaju ćemo fuš robu morati papreno da platimo – izričit je Savić.

Logično ukrupnjavanje

S druge strane, Slobodana Petrovića, generalnog direktora „Denjub fuds grupe”, u čijem je sastavu „Imlek”, ne brine to što će „Agrokor” ojačati poziciju na našem tržištu.
– Verujem da će stvari funkcionisati gotovo istovetno kao sada. Barem kad je mleko u pitanju. Sada je na rafovima više od 90 odsto domaćih proizvoda, uz izuzetak pudinga, sireva i voćnih jogurta. Reč je o logičnom ukrupnjavanju i ne verujem da će se to bilo kako odraziti na naše proizvode – kaže Petrović.

Inače, državni sekretar Ministarstva trgovine Dragovan Milićević upozorio je nedavno na opasnosti koje čekaju domaće proizvođače, kao i posledice koje će bez dolaska velikih trgovinskih lanaca trpeti potrošači u Srbiji.

Milan Prostran (Privredna komora Srbije)

Kad su ulazili na naše tržište, „Agrokor” i „Merkator” su se obavezali da će imati barem 51 odsto srpske robe, pod uslovom da ispunjavaju standarde. Verujem da je to tako, posebno kod prehrambenih proizvoda.

Šta sve u Srbiji drži „Agrokor”

  • Frikom
  • Dijamant
  • Idea
  • Jamnica
  • Roda
  • Merkator

 

Todorić: Napraviću revoluciju u Srbiji

Ivica Todorić izjavio je za slovenački list „Finance” da će u Srbiji napraviti tržišnu revoluciju.
– Tamo postoji jedan veliki igrač, a kada budu dva, biće bolje za kupce – rekao je Todorić komentarišući kupovinu „Merkatora”.

On je priznao i da je bio zainteresovan za „Deltu”.
– Bio sam i u pregovorima za kupovinu „Delte”. S tom kupovinom dobio bih srpsko tržište, gde smo već prisutni, i postao bih tržišno prevelik. Imao bih problema s regulisanjem tržišta – naveo je prvi čovek „Agrokora”.


Izvor: Informer

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.