23. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Većina građana Srbije pokušava kupovinom u supermarketima da uštedi što je više moguće, ali im razni trikovi trgovaca u tome nimalo ne pomažu, pa skoro svi po izlasku iz prodavnice shvate da su potrošili više od planiranog.

Trgovci marljivo rade na načinima manipulacije cenama, promocijama i rasporedom artikala kako bi kupci potrošili što više novca. Ipak, čak i ako dobro poznajemo trgovačke trikove, bar jedan će nas zavarati.

U trenutku kada kupljene stvari građani plaćaju na kasi supermarketa ili butika, uvereni su da im je potreban svaki artikal koji se nalazi u kolicima, ali to često nije slučaj. Iako su kupci često svesni da su žrtve vešto smišljenih trgovačkih obmana i zavođenja, u toku kupovine ipak je teško odoleti akcijama i popustima kojima nas mame na svakom koraku. Zato se posle kupovine većina ljudi kući vrati sa nekim komadom odeće koji im nije potreban, sa ogromnim pakovanjem praška za pranje veša, dva pakovanja pahuljica, sa pakovanjem od tri deterdženta za pranje suđa i sa pitanjem da li nam to zaista bilo potrebno.

Trikovi:
  • Ulazni prostor prodavnice
Ulazni prostori su dobra zamka za naivne kupce koji kupuju stvari koje nisu planirali ili koje im uopšte nisu potrebne. Način na koji su uređeni tera građane da kupe razne diskove, slatkiše, hranu i piće u velikim pakovanjima, jer im je korpa još prazna, pa ne razmišljaju o novcu.
  • Raspored artikala
Svaki delić prodavnice uređen je tako da navede građane da potroše što više novca. Ono što je najpotrebnije često je na najudaljenijem mestu od ulaza, kako bi građani morali da prošetaju po celom objektu, pogledali proizvode koji ih i ne zanimaju i tako kupili nešto što nisu nameravali.
  • Proizvodi u nivou očiju
Proizvodi koje supermarketi žele da kupite nalaze se na nivou ravnog pogleda osobe prosečne visine. Manje popularni brendovi nalaze se ispod tog nivoa, zdraviji su iznad tog nivoa, a na nivou horizontalnog pogleda nalaze se skupi i najpopularniji proizvodi.
  • Police ispred kase
Najprofitabilniji odsek u svakoj prodavnici je izlaz, odnosno kasa. Ovde malo ko odoli iskušenju – žvake, čokoladice, grickalice, sokići privlače kao magnet kupce u supermarketima, a kaiševi, šnalice, marame i donji veš isti efekat imaju na kupce u buticima.
  • Popusti, sniženja i uzorci
Popusti i snižene cene podstiču i veću potrošnju. Kupci pazare i ono što im nije potrebno samo zato što je nekoliko dinara jeftinije. Isto tako, razni uzorci hrane otvaraju apetit i onima koji nisu gladni, pa čak i ako nisu planirali – kupuju ono što su probali.
  • Izbegavajte "2 za 3" ponude
Iako je naizgled reč o vrlo primamljivoj ponudi, "2 za 3", "3 za 5" i slične akcije najčešće su samo trikovi trgovaca kojima pokušavaju da se reše robe koja im se slabo prodaje, pa na ovaj način navode kupce da pazare ono što im nije potrebno.
  • Manje pakovanje, a ista cena
U poslednje vreme popularno je smanjivanje pakovanja proizvoda. Tom su triku pribegli mnogi domaći i strani proizvođači. Cene proizvoda ostaju iste ili se neznatno smanje, ali je pakovanje manje za 10 ili 20 grama, a kupci to često ne primete. Oni koji žele da uštede trebalo bi da obrate pažnju na količinu sadržaja u pakovanju.
  • Lagana muzika podstiče kupovinu
Lagana muzika smiruje ljude, oni sporije hodaju, sporije razgledaju, sporije kupuju i troše više novca. Glasna i brza muzika tera ljude da se kreću brže i da troše manje, dok klasična muzika navodi na kupovinu luksuznijih i skupljih proizvoda.
  • Cene koje završavaju sa 99
Stručnjaci objašnjavaju da smo kulturološki uslovljeni tako da broj 99 povezujemo sa popustima. Budući da brojeve čitamo sleva nadesno, cenu 999.99 naš mozak shvata kao iznos od 999 dinara, a ne 1.000. Istraživanje su pokazala da potrošači cene napisane malim fontom percipiraju kao povoljnije, jer se u ljudskoj svesti fizička veličina preslikava i na numeričku.
  • Lažnja "ograničenja"
U nekim prodavnicama trgovci se igraju sa kupcima uvodeći razna "ograničenja", pa u pojedinim prodavnicama može da se vidi natpis – "Najviše pet artikala po osobi". Na taj način kupci stiču utisak da se radi o nečemu što je retko, pa kupe više nego što je potrebno.

Izvor: Blic

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.