Šta kaže Zakon? Netačno je da potrošači nemaju pravo na raskid ugovora o putovanju, kako je ovo Ministarstvo saopštilo, u okolnostima koje ne zavise od njega i koje nije mogao izbeći ili otkloniti.
Naime, Zakon o zaštiti potrošača u članu 99. izričito propisuje sledeće: nezavisno od toga da li je potrošač blagovremeno ili neblagovremeno odustao od ugovora, ako su okolnosti takve da se nisu mogle izbeći ili otkloniti i koje bi da su postojale u vreme zaključenja ugovora predstavljale opravdan razlog da potrošač ne zaključi ugovor kao i u slučaju ako je potrošač obezbedio odgovarajuću zamenu ili je zamenu našao trgovac trgovac ima pravo samo na naknadu administrativnih troškova (koji ne mogu biti veći od 5% od vrednosti putovanja).
Iako preporuka Ministarstva spoljnih poslova nije obavezujuća ni za putnike ni za turističke agencije, svakako predstavlja (ne)odgovoran stav države koja želi da zaštiti svoje građane u okolnostima koje mogu da budu opasne po njihovu bezbednost. U tom smislu, turistima, potrošačima ove zemlje ne treba nikakva unutrašnja stvar Egipta, kao što bi bilo proglašnje vanrednog stanja, da bi domaći potrošači ostvarili svoja prava koja im po Zakonu pripadaju.
Najmanje što je potrebno putnicima koji su planirali svoje odmore u Egiptu, a koji sada nisu sigurni u svoju bezbednost usled zaoštravanja političke situaciju u ovom letovalištu, jeste dodatno unošenje nervoze i kontradiktornih i pre svega, netačnih informacija od strane nenadležnog Ministarstva.