Ponovo su građani prevareni. Opet je jedna agencija u Novom Sadu otvorila svoja vrata, prodavala aranžmane, a onda nestala s parama. Od celog letovanja, ostala zamandaljena vrata.
Sve je bilo u redu, svedoče prevareni građani: ljubazni radnici, prijatni razgovori, veliki popusti. Prijatno uređen poslovni prostor.
Da li su to dovoljni razlozi da nekoj agenciji, za koju nikada niste čuli, poverite svoj novac i, na kraju krajeva, svoje ukradene lepe uspomene sa godišnjeg odmora koje su zamenjene nerviranjem i to kod kuće, umesto na moru?
Šta je najbolje da uradite da biste imali letovanje onakvo kakvo ste želeli?
1. Proverite agenciju u APR
Pretragom podataka po imenu, saznaćete sve podatke o agenciji, kada je osnovana, koliki joj je osnivački kapital, da li je aktivna. Uz to, saznaćete i važne podatke kao što su matični broj ili PIB.
Ove potonje podatke zabeležite da biste mogli da
2. Proverite da li je slučajno blokirana
Na veb-sajtu Narodne banke Srbije, pretražite dužnike u spisku prinudne naplate. Dovoljno je da unesete ili matični broj ili PIB preduzeća.
3. Proverite u YUTI
Na veb sajtu Nacionalne organizacije turističkih agencija, YUTA, proverite da li je agencija članica. Članica može biti samo licencirana agencija. Dobijanje licence je skupo i zahteva ispunjavanje niza kriterijuma da bi jedna turistička agencija dobila licencu.
4. Guglajte
Prvo guglajte samu agenciju. Iznenadićete se koliko ćete naći foruma ili blogova gde su ljudi beležili svoje komentare o agenciji, ili putovanju. Sklapajte kockice.
Ako je sve u redu s odabranom agencijom, i pronašli ste odgovarajući aranžman, guglajte i taj turistički objekat, odnosno, to mesto. Naići ćete na jako puno domaćih i stranih sajtova gde tursiti ocenjuju uslugu, smeštaj, plaće, dodatni sadržaj vašeg hotela ili željene destinacije.
Ako uradite ovih nekoliko koraka, koji će vam oduzeti samo jedan dan, obezbedićete sebi mirnih 10 ili 12 dana toliko potrebnog godišnjeg odmora.