Nakon poskupljenja, prosečna cena jednog kilovat-sata za domaćinstva, bez uračunatog poreza na dodatu vrednost (PDV), biće 6,148 dinara (5,35 evrocenti), a za industriju 5,854 dinara (5,09 evrocenti), rečeno je agenciji Beta u Elektroprivredi Srbije (EPS),
Struja je u Srbiji prethodno poskupela 1. aprila 2011. godine u proseku za 15 odsto.
U EPS-u su kazali da će i nakon poskupljenja cena struje za domaćinstva u Srbiji biti znatno niža od tržišne i da neće pokriti ni rast inflacije koji od prethodnog poskupljenja iznosi 14,1 odsto.
Poskupljenje struje AERS je odobrio pošto su EPS i pet distribucija koje posluju u okviru tog javnog preduzeća, prihvatili sugestije Agencije za smanjenje troškova i gubitaka u mreži.
Elektroprivreda Srbije strujom snabdeva oko 3,5 miliona korisnika. Prosečan mesečni račun domaćinstava za struju je oko 3.500 dinara.
Sledi talas poskupljenja
Zbog više cene električne energije od čak 11 odsto troškovi domaćinstava uvećaće se narednih nedelja najmanje za deset odsto.
Troškovi domaćinstava narednih nedelja biće veći najmanje desetak odsto! Struja je od danas skuplja za skoro 11 odsto, cigarete su već poskupele desetak dinara, a narednih nedelja stižu novi cenovnici slatkiša, mesa i mesnih prerađevina, peciva, voća, povrća…
Dobar deo poskupljenja biće posledica novih cena energenata, struje i goriva jer i naftne kompanije najavljuju rast cena zbog strožih propisa.
Zoran Mihajlović, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, kaže da se zamrzavaju plate i penzije, a povećava cena struje, što je suprotno najavi Vlade da će se održati stabilnost.
Lančana reakcija
- To će izazvati lančano poskupljenje robe široke potrošnje i već se najavljuju nove cene životnih namirnica. Očekujem reagovanje građana na jesen jer neće moći da izdrže stezanje kaiša na jednoj strani, a poskupljenja na drugoj – navodi Mihajlović.
Stručnjaci su saglasni da rast cena energenata donosi nove cenovnike u radnje. Vojislav Stanković iz Privredne komore Srbije kaže da će biti povećane cene u pekarskoj, konditorskoj i mesnoj industriji jer one troše mnogo struje u proizvodnji.
- To znači prosečni rast za pet-šest odsto cena prehrambenih proizvoda, ali će rodna godina amortizovati strujni udar, pa će poskupljenja biti oko dva odsto. Dobro su rodili kukuruz, soja, suncokret, šećerna repa… – objašnjava on.
Ekonomista Vladana Hamović navodi da će najgore biti poskupljenje osnovnih životnih namirnica, koje se i sad manje kupuju.
U krizi dve trećine ljudi
- Sve to odraziće se na porodični budžet, koji je i onako tanak jer dve trećine građana sastavljaju kraj s krajem. Kao i uvek, sve se na kraju prevali na leđa potrošača – podseća ona.
Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije, izričit je da nova cena struje ne bi trebalo da donese poskupljenja.
- Struja je samo jedan od faktora koji utiče na cene. Cene ne smeju da se povećavaju – kategoričan je Pralica, koji je i poslanik u Skupštini Srbije.
Udruženja potrošača upozoravaju da će, prema najavljenom poskupljenju, struja biti najjeftinija u Beogradu, a najskuplja na jugoistoku Srbije, koji je najsiromašniji region u državi.