Kako bi bar delimično obnovila odeću i obuću za hladne dane, četvoročlana porodica mora da izdvoji najmanje dve prosečne zarade.
U firmirane butike stigle su nove kolekcije, ali građani Srbije uglavnom odlučuju da pazare pristupačniju garderobu u buticima nepoznatih marki, na buvljacima ili u komisionim prodavnicama.
Nove čizme, duboke patike, zimska jakna, kaput i topao džemper samo su neke od stvari koje su deci, a i njihovim roditeljima potrebne pred početak nove zimske sezone. U zemlji u kojoj je prosečna zarada jedva nešto veća od 40.000 dinara i u kojoj je zvaničnom statistikom za odeću i obuću namenjeno oko 3.000 dinara mesečno, kupiti sve što je potrebno za zimu nemoguća je misija.
Zato oni koji odluče da iz svojih skromnih budžeta izdvoje novac za zimsku odeću, uglavnom kupuju na rate, plaćaju čekovima ili štede do početka sniženja, koja se očekuju polovinom decembra, pred novogodišnje praznike. Obnavljanje toplije garderobe najviše nedaća stvara višečlanim porodicama, pošto kupovina odeće i obuće za roditelje i decu zahteva velike izdatke. Najteže je roditeljima čija su deca mala, pa brzo prerastaju staru odeću jer je njima svake godine potrebno kupiti novo.
– Čizme koje nosim stare su pet godina, kaput više. Ali ne žalim se sve dok deca imaju sve što im je potrebno. Problemi počinju onda kada ne znamo kako njima sve da obezbedimo. Muž radi kao profesor u školi, pa jakne, patike, čizme i kapute uzimamo na rate, u dogovoru s prodavnicom, te se određeni iznos automatski skida kada stigne plata. Ono što im kupimo ove zime otplaćivaćemo do naredne. A onda sve ponovo – kaže za „Blic“ Jadranka Budimović (48), majka dvoje dece.
Ona je računala da bi joj, za samo delmičnu obnovu zimske garderobe za nju i njenu porodicu, bile potrebne najmanje dve prosečne zarade.
– Pola plate bi mi otišlo samo za po par kvalitetnih, srednje skupih čizama za decu. A ostatak na jakne, dukseve, neke deblje pantalone i trenerke, po jedan džemper za mene i supruga – objašnjava Jadranka.
Veliki broj građana Srbije ne može sebi da priušti kupovinu skupe i kvalitetne garderobe poznatih proizvođača, pa se i za zimu snabdeva obućom i odećom u kineskim prodavnicama, na pijacama i buvljacima, buticima s robom iz Turske, Bugarske i Rumunije.
Izvor: Blic