Zbog glasina da je som pangasius radioaktivan i da u sebi sadrži pojedine teške metale, Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) je još pre godinu dana radila kompletne analize, koje su pokazale da te vrste bojazni nema, kaže predsednik NOPS Goran Papović. Analize su, kaže on, rađene i u Institutu „Vinča“ i dve nezavisne laboratorije.
Riba – Međutim, ono što je stvar za nutricioniste, jeste da kažu da li je on zapravo riba ili nije jer njegove nutritivne vrednosti nisu poznate – kaže Papović za „24 sata“, istakavši da je pitanje za Veterinarsku inspekciju kada je poslednji put rađena kontrola ove ribe.
Goran Papović kaže da Srbija nema Nacionalni savet za bezbednost hrane koji bi se bavio procenama rizika kada je u pitanju neka namirnica, kao i da ne postoji obaveza da se svaki put kada ulazi u zemlju određena hrana i analizira.
– Ministarstvo poljoprivrede je svojevremeno donelo takvu odluku, tako da se mesečno uradi oko 100 analiza raznih proizvoda – kaže Papović.
Bura u javnosti u vezi sa ovom vrstom ribe poreklom iz Vijetnama podigla se pre nekoliko dana kada je na internetu osvanuo snimak na kome se vidi kako se pangasius gaji. Naime, portal „dietmindspirit.org“ upozorava da ova riba živi u reci Mekong, jednoj od najzagađenijih na planeti, da se hrani ostacima drugih riba (sušene pa mlevene kosti, glave, repovi…), da nije isključena mogućnost da je njihova hrana „filovana“ hormonima rasta jer rastu četiri puta brže od običnih somova. Ono što je čini prijemčivom za kupce i u Srbiji, ali i u svetu jeste i cena, koja je i po nekoliko puta niža od ostale ribe.
Izvor: 24sata