Ukoliko se kupljeni proizvod pokvari u prvih šest meseci, potrošač će moći da bira da li želi popravku, zamenu ili povraćaj novca.
Od kraja juna, kada se očekuje da novi zakon o zaštiti potrošača stupi na snagu, potrošači će biti bolje zaštićeni jer će prodavci morati da im zamene robu za koju se ispostavi da je škart.
Prvi korak u ograničavanju samovolje trgovaca je skraćivanje roka za odgovor na reklamaciju sa 15 na osam dana.
– Naravno, ako je u pitanju automobil, neće se dobijati nov zbog kvara na migavcu, nego zbog prestanka rada nekog funkcionalnog dela. Trgovci i proizvođači su do sada isti proizvod slali nebrojeno mnogo puta na popravku umesto da odmah kupcu daju nov. Taj zakon, čiji je predlog pripremljen, i to će urediti, pa će posle trećeg kvara na istom proizvodu u garantnom roku kupac automatski dobijati nov – objašnjava Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
Ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže za “Blic“ da je najvažnija novina u predlogu novog zakona o zaštiti potrošača to što se tržišnoj inspekciji vraća mogućnost da kažnjava trgovce.
– Broj mogućih prekršaja povećali smo sa 50 na 83, a većina se odnosi na nepoštovanje rokova. Trgovci koji ne budu isporučivali robu na vreme ili obavestili kupca da nakon potpisivanje ugovora i kupovine putem interneta ima 14 dana da se predomisli biće kažnjeni, dok će kupci koji čekaju na isporuku duže od dogovorenog roka dobiti pravo da raskinu kupoprodajni ugovor – poručuje Rasim Ljajić.
Novim zakonom biće zabranjeno i oglašavanje telefonom ili mejlom bez prethodnog pristanka potrošača, kao i nasrtljivo ponašanje trgovaca.
– Zakon uvodi i mogućnost zaštite kolektivnih interesa potrošača. To je važno u slučajevima kada veliki broj građana ima isti problem sa, na primer, komunalnim preduzećima, mobilnim, internet ili fiksnim operaterima. Ali, uveli smo i načine vansudskog rešavanja sporova, kako bismo učinili sve da građani ne moraju da trpe duge sudske procedure – kaže Ljajić i dodaje da je u Ministarstvu u toku osnivanje sektora koji će se baviti isključivo zaštitom potrošača.
Izvor: Blic