24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Potrošači koji imaju primedbu na kupljenu robu će, novim zakonom o zaštiti potrošača, moći šest meseci, posle kupovine, da traže povraćaj novca, zamenu ili popravku, a povraćaj novca biće obezbeđen u roku od 30 dana – izjavio je danas ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Rok za odgovor potrošačima na reklamaciju biće skraćen sa 15 na osam dana, najavio je Ljajić, obrazlažući novi zakon o zaštiti potrošača u Skupštini Srbije.

Ljajić je poručio da će taj zakon dati dovoljno mehanizama i instrumenata za zaštitu prava potrošača, kako bi ona bila efikasnija i delotvornija.

Ljajić je najavio da će kupac, novim zakonom, imati mogućnost da se, kada je reč o kupovini na daljinu, bez obrazloženja predomisli u roku od 14 dana.

On je najavio i formiranje jedinstvenog nacionalnog Registra potrošačkih prigovora, u kome će se prikupljati sve informacije o prigovorima i o rešenim potrošačkim sporovima , a tržišnoj inspekciji će biti vraćena i mogućnosti da novčano kažnjava trgovce.

Ministar je najavio da će biti ukinute sudske takse za potrošačke sporove manje od 500.000 dinara, kako bi se potrošači podstakli da se izbore za svoja prava i sudskim putem, što do sada nije bio slučaj jer su sudske takse bile skupe.

Ljajić je napomenuo da je od 2002. ovo četvrta izmena zakona o zaštiti potrošača jer je kako je rekao, to dinamična oblast koja se menja ne samo kod nas nego i u svetu, iako je prethodni zakon dao osnove i sasvim zadovoljavajući nivo zaštite prava potrošača, ali je u mnogim segmentima bio neprimenjiv zbog toga sto nisu postojali jasni mehanizmi za zaštitu prava potrošača i sprovođenje zakona u delo.

Tekst postojećeg zakona, koji je donet 2010. godine, je takodje morao da se popravi i zbog novih direktiva EU u ovoj oblasti, zbog čega je moralo da se menja oko 50 odsto odredbi postojećeg zakona o zaštiti potrošača.

– Ovo je celovit paket za koji verujem da će zakon učiniti efikasnijom i delotvornijom - rekao je Lajić, koji je obrazložio i razloge za izmenu zakona o elektronskim komunikacijama.

Predlogom izmena zakona o elektronskim komunikacijama predviđeno je spajanje Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL) i Republičke agencije za poštanske usluge (RaPUS), rekao je Lajić i dodao da se zbog tog spajanja ne očekuju enormne uštede već uvodjenje reda u toj oblasti.

Drugi razlog za izmene tog zakona je što je Ustavni sud utvrdio da su pojedine odredbe tog zakona, koje se odnose na zadržane podatke, neustavne zato što se radi o povredi prava na tajnost komuniciranja korisnika elektronskih komunikacija, rekao je Lajić.

Te podatke do sada su mogli da koriste službe bezbednosti i MUP.  Tu odredbu Ustavi sud je proglasio neustavnom jer se narušava princip tajnosti podataka i tajnosti komuniciranja.

– Ovim izmenama sada će se ovi, takozvani zadržani podaci moći koristiti samo uz odluku suda ukoliko su neophodni za vodjenje krivičnog postupka i radi zaštite interesa Republike Srbije, i to u ograničenom periodu“ – rekao je Ljajić.

On je kazao i da je razlog za izmene tog zakona i uvođenje reda u telekomunikacionoj oblasti.

Izvor: Blic

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.