24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Edukacija i informisanje potrošača

  • Potpuno novo poglavlje u zakonu čiji je cilj da se politika zaštite potrošača uključi u nastavne planove i programe osnovnog i srednjeg obrazovanja, kako bi se u saradnji sa nosiocima zaštite potrošača, novim sistemskim rešenjima radilo na prevenciji i podizanju nivoa svesti potrošača svih uzrasta.

Zaštita potrošača u ostvarivanju prava iz ugovora na daljinu i ugovora koji se zaključuju izvan poslovnih prostorija

  • Rokovi za raskid ugovora teku od prijema robe u državinu potrošača, a ne od trenutka potpisivanja porudzbenice. Zbog trenutno vazećeg zakonskog rešenja, dešavalo se da istekne rok za raskid ugovora pre nego što roba uopšte stigne  potrošaču.
  • Zаbrаnjeno je neposredno oglаšаvаnje telefonom, fаksom ili elektronskom poštom, slanje nenaručenih pošiljki bez prethodnog pristаnkа potrošаčа. Važna novina koja ima za cilj da spreči nasrtljive oblike poslovanja kojim se potrošači, a naročito ugroženi potrošači (penzioneri i sl.) navode na zaključuju ugovore na svoju štetu

Ugovori o prodaji robe

Poglavlje zakona koje je pretrpelo najznačajnije izmene i oblast u kojoj se, u važećem zakonskom rešenju, javlja najveći broj problema. Predlogom novog Zakona, rokovi za odgovor i rešavanje reklamacija potrošača su bitno kraći i definisani. Značajnu novinu predstavlja uvođenje kaznene odgovornosti za trgovce koji ne poseduju i ne vode evidencije reklamacija na zakonom propisan način i koji reklamacije potrošača ne reše u skladu sa novim zakonskim odredbama.
  • Rok isporuke mora biti jasno naznačen na računu ili drugoj ispravi koja prati robu, što do sada nije bio slučaj
  • Rok za odgovor na reklamaciju se skraćuje sa 15 na 8 dana.
  • Ako potrošač zahteva da lično prisustvuje pregledu robe kod trgovca ili u ovlašćenom servisu (utvrđivanju nesaobraznosti), trgovac će biti u obavezi da mu omogući lično prisustvo.
  • Rok za rešavanje reklamacije koju je trgovac usvojio ne može biti duži od 15 dana, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj, računajući od dana podnošenja reklamacije.
  • Ukoliko se nesaobraznost javi u prvih 6 meseci, potrošač ima pravo na zamenu, povraćaj novca ili umanjenje cene. Popravka je moguća samo uz izričitu saglasnost potrošača, isto važi i ukoliko se nakon popravke ponovo javi isti ili drugi nedostatak saobraznosti.
  • Uvedene su posebne kaznene odredbe za trgovca koji reklamaciju ne reši u roku i na način sa kojima se potrošač saglasio.
  • Trgovci će biti u obavezi da vode posebnu evidenciju o primljenim reklamacijama, a koja će sadržati kompletnu hronologiju i podatke, neophodne za rešavanje zahteva potrošača.

Usluge od opšteg ekonomskog interesa (snabdevanje električnom energijom, toplotnom energijom, vodom za piće i dr.)

Oblast u kojoj je, takođe, evidentiran najveći broj problema i za koju postoji poseban društveni interes i potreba da se problemi rešavaju uz potpuno nov pristup. Predlog novog zakona pruža dobru osnovu da se, ukoliko postoji politička volja, počne sa rešavanjem nagomilanih društvenih problema u ovoj oblasti. Ukoliko nove odredbe budu usvojene i primenjene u praksi, zaštita potrošača usluga od opšeg ekonomskog  interesa bi se mogla podići na znatno viši nivo s obzirom na to da će se odluke koje donose trgovci, odnosno javna i javno-komunalna preduzeća donositi nаkon mišljenjа sаvetodаvnog telа, nа trаnspаrentаn, objektivаn i nediskriminirаjući nаčin i uz saglasnost predstavnika evidentiranih udruženja i saveza potrošača.
  • Preduzeća koja se bave pružanjem ovih usluga biće u obavezi da formiraju posebne komisije za rešavanje reklamacija, a u kojima će svoje mesto imati predstavnici potrošačkih organizacija koje se nalaze na evidenciji ministarstva.
  • Trgovаc koji pružа uslugu od opšteg ekonomskog interesа, kаo i drugа telа kojа odlučuju o prаvimа i obаvezаmа potrošаčа uslugа od opšteg ekonomskog interesа, dužni su da formiraju savetodavna tela u koja će biti uključeni predstavnici evidentiranih udruženja i saveza udruženja potrošača.
  • Zabranjeno je da trgovac obustavi pružanje usluge grejanja, snabdevanja električnom energijom ili gasom u toku grejne sezone, ako u domaćinstvu živi ugroženi potrošač (kriterijume za definisanje ugroženih potrošača bliže uređuje Vlada)
  • Trgovac može obustaviti pružanje usluge od opšteg ekonomskog interesa ako potrošač ne izmiri potraživanja u roku od dva meseca od dana dospelosti obaveze. Međutim, ako potrošač ospori postojanje ili visinu obaveze i nastavi da uplaćuje račune za tekuće obaveze, ne može biti isključen sa mreže do okončanja sudskog postupka koji je pokrenuo trgovac i koji za predmet ima obavezu koju je potrošač osporio po osnovu ili visini.
  • Uvođenje i bliže definisanje pojma „ugroženi potrošač“, tj. njegovih prava i obaveza na osnovu novog zakona

Kolektivna zaštita potrošača

Predlogom novog zakona definisan je pojam „kolektivni interes potrošača.
Novi Zakon uvodi efikasnije mehanizme tržišnog nadzora i daje znatno veća ovlašćena nosiocima zaštite potrošača u Srbiji, pre svega Ministarstvu trgovine, telekomunikacija i turizma kao glavnom subjektu u postupku kolektivne zaštite, a koji u saradnji sa inspekcijskim organima i organizacijama potrošača treba da spreči ovakvu praksu.  Kolektivna zaštita, prvenstveno se odnosi na sprečavanje nepoštene poslovne prakse i nepravičnih ugovornih odrdbi.
Ministarstvo vrši nadzor nad tržištem i donosi odluke( u upravnom postupku)kojima se sprečavaju i sankcionišu ovakvi oblici poslovanja trgovaca.
  • Uvedene nove kaznene odredbe kojima je obuhvaćeno više oblika nepoštene poslovne prakse
  • Pored kazne za prekršaj pravnim licima se može izreći i zaštitna mera zabrane obavljanja određene delatnosti u trajanju od šest meseci do godinu dana

Kaznene odredbe i šita ovlašćenja Tržišne inspekcije

  • Odredbama novog zakona data su i šira ovlašćenja Tržišnoj inspekciji i uvedene su nove kaznene odredbe, a čije uvođenje ima za cilj prevazilaženje vakuuma koji je nastao kada su brojna ovlašćenja preneta na organizacije potrošača, a čiji su kapaciteti u datom trenutku bili nedovoljni za efikasno rešavanje svih potrošačkih prigovora.

Rešavanja potrošačkih sporova

  • Predlog da se ukinu sudske takse za potrošačke sporove do vrednosti 500.000, a radi motivisanja potrošača da u zaštiti svojih prava ne odustaju od sudskih postupaka koji u nekim slučajevima jedno moguće rešenje
  • Novi Zakon bliže i sveobuhvatnije određuje oblast vansudskog rešavanja sporova s ciljem da se potrošački sporovi rešavaju brže, ekonomičnije i efikasnije i da se u što većoj meri izbegne vođenje dugotrajnih i skupih sudskih postupaka.
  • Obim primene i glаvne kаrаkteristike vаnsudskog postupkа rešаvаnjа potrošаčkih sporovа su definisаni odredbаmа novog zаkonа, dok će se tаj postupаk detаljnije urediti podzаkonskim аktom.
  • Predloženа rešenjа su u potpunosti u sklаdu s nаjnovijim Evropskim propisimа o vаnsudskom rešаvаnju sporovа

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.