
– Nedavno sam kupio duboke cipele za zimu, ali su mi već posle prvog vlažnog snega noge bile potpuno mokre. Otišao sam u podavnicu da ih reklamiram i prodavačica mi je rekla da ne može da mi pomogne, jer na kutiji “lepo piše“ da nisu za kišu i da veliki napis “waterproof“ ne znači ništa, jer je bitno ono što piše na srpskom jeziku, sitnim slovima, dolepljeno, negde u uglu, jedva primetno – objašnjava Nikola Zdravković (35).
U Udruženjima za zaštitu potrošača objašnjavaju da je u pitanju klasična legalizacija prevare kupaca.
– Uvoznici i trgovci prepravljaju proizvođačku deklaraciju i niko ih ne kažnjava zbog toga, a potom neće da usvoje reklamaciju i niko ih ne kažnjava ni zbog toga – kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
U udruženjima za zaštitu potrošača razliku u deklaracijama nazivaju obmanom, dok je u Tržišnoj inspekciji pravdaju razlikama u standardima između naše zemlje i one u kojoj je obuća proizvedena.
Ipak, nemoguće je ne uočiti paradoks po kome su u Srbiji čak i čizme za skijanje ponekad deklarisane kao “čizme za suvo vreme”, dok pojedini trgovci ne garantuju ni nepromočivost gumenih čizama, koje bi trebalo da štite od kiše.
Izvor: Blic