24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Lekovi koji se mogu dobiti samo na recept bez problema se, na divlje, prodaju na pijacama širom Srbije, a da to niko ne kontroliše.

– Nemoj da se plašiš. Nije istekao rok.

Mi to nađemo pa prodajemo, slobodno uzmi. Pošto nije ceo, daću ti ga za 30 dinara – rekla je žena koja je prostrla karton pored Bajlonijeve pijace u Beogradu i koja prodaje sve: od polovnih cipela, pa do lekova koje je izvukla iz kontejnera. Nama je ponudila „persen“, lek protiv alergije, a kako kaže, koliko god da nađe ona proda, nekada se desi i do pet polupunih kutija.

Ovo nije usamljen slučaj, a na Tviteru jedan korisnik je postavio sliku, takođe s platoa kod Bajlonijeve pijace, na kojoj se vidi preko sto kutija najrazličitijih lekova, koji se prodaju po ceni od 100 do 200 dinara.

– Ovo je opasna pojava. Građani bi morali da znaju da se u lekovima nalaze hemijske supstance koje mogu imati toksično dejstvo ukoliko istekne rok trajanja. To može ostaviti trajne zdravstvene posledice – kaže doktorka Nevenka Dimitrijević, koja upozorava da prodavci ovakve robe ne snose nikakvu odgovornost.

Ovakvi lekovi se nabavljaju uglavnom u Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Mađarskoj, ali je i mnogo medikamenata koje preprodavci polovne robe izvuku iz kontejnera te su oni posebno opasni. Na Mlečnoj pijaci u Subotici, do pre nekoliko godina kod prodavaca robe iz Mađarske mogao je da se kupi „trental“.

– Nekoliko puta sam od pijačnih prodavaca koji iz Segedina donose namirnice i sredstva za higijenu kupila ocu lek za cirkulaciju zato što je pakovanje bilo duplo veće, a cena znatno niža nego u našim apotekama – kaže B.K. iz Subotice.

U Nišu se lekovi mogu kupiti samo vikendom na auto i buvljoj pijaci.

Inspekcije prebacuju odgovornost sa sebe

Pokušavali smo da uđemo u trag instituciji koja može da stane na put ilegalnim trgovcima lekova koji godinama nesmetano prodaju medikamente koji se u apotekama mogu kupiti samo uz recept. U Ministarstvu zdravlja su naveli da oni nemaju nikakve veze s tim lekovima, ali da apeluju na građane da ih ne kupuju. U beogradskoj komunalnoj policiji za „Blic“ kažu da oni mogu da napišu prijavu zbog ilegalne prodaje, ali da lekovi spadaju u ingerenciju zdravstvene inspekcije. Pokušali smo to da proverimo i u gradskoj tržišnoj inspekciji, gde su nam naveli da svaki vid ilegalne prodaje jeste njihova ingerencija, ali da ovaj slučaj „malo više“ spada pod rejon gradske zdravstvene inspekcije. Međutim, oni se nisu javljali na telefon.

Dijagnoza

Ukoliko dođe do tegoba zbog leka kojem je istekao rok, lekari u Hitnoj pomoći ih teško mogu povezati sa unošenjem leka koji nije ispravan.

Rizično

Lekari upozoravaju da se u pakovanju može naći i lek koji ne odgovara nazivu s kutije, a koji kod pacijenta može da izazove ozbiljne kontraindikacije.

Izvor: Blic

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.