Lažne rasprodaje, ista cena odeće od prošlogodišnje sezone, velika razlika u cenama istih odevnih predmeta u različitim buticima, kvalitet ni približan onome u evropskim gradovima… sa svim tim suočava se kupac u Srbiji, koji uglavnom nije edukovan o svojim pravima, što trgovcima omogućava da posluju sa previsokim maržama.
Nedovoljna konkurencija, dominantan položaj pojedinih trgovaca i postojanje posrednika za velike trgovinske lance, razlozi su što je cena odeće u Srbiji za čak 30 odsto skuplja nego u inostranstvu, kažu u Udruženju za zaštitu potrošača Vojvodine.
„Trgovci se kod nas i dalje koriste svim mogućim trikovima kako bi povećali svoj profit, nekada je to u skladu sa zakonom i opravdano, dozvoljeno, oni prosto zloupotrebljavaju tu nisku potrošačku svest kod naših kupaca, pa recimo neposredno pred oglašavanje neke rasprodaje oni podignu cene”, navodi pravni savetnik u Udruženju za zaštitu potrošača Vojvodine Mladen Alfirović.
Trgovačka marža je poslovna tajna, ali velike razlike u cenama istih proizvoda pokazuju da, od proizvođača do rafa, cena „oteža” do čak 30 odsto što je šest puta više nego u evropskim trgovinskim kućama.
„Mi to ne možemo da dokažemo ali svi smo ubeđeni u to i verujemo da je to tako, odnosno da je roba u Srbiji lošijeg kvaliteta, ali to je prosto razlog ono o čemu sam govorio na početku, a to je niska potrošačka svest”, samtra Alfirović.
U Udruženju za zaštitu potrošača Vojvodine kažu da se građani najčešće žale na trgovce koji ne poštuju njihovo pravo na reklamaciju. Svaki potrošač ima pravo na to da u roku od dve godine reklamira robu, da traži zamenu ili popravku, a ukoliko se javi u prvih šest meseci, kupac može zahtevati i povraćaj novca.
Izvor: RTV