Prodaja na daljinu i van poslovnih prostorija, pogodno je tlo za razne malverzacije, koje prilikom kupovine robe ili usluge idu na štetu potrošača. Stoga je takva trgovina regulisana zakonom o zaštiti potrošača. Tu pre svega spadaju kataloška prodaja, TV prodaja, prezentacije, trgovina putem pošte, štampanih pošiljki, reklamnih materijala, telefona i tome slično.
Sa problemom prilikom kupovine izvan poslovnih prostorija susrela se potrošač koja je na prezentaciji u svom domu potpisala ugovor sa preduzećem HYLA FRESH AIR d.o.o. iz Beograda o kupovini usisivača. Nakon tri dana odlučila je da isti raskine, a usled nemogućnosti da to pravo i ostvari, obratila se Udruženju za zaštitu potrošača (UZPV-u). Nakon što je pravnom timu dostavljena kompletna dokumentacija, brižljivom analizom uočen je niz nepravilnosti u samom kupoprodajnom ugovoru, a o čemu je u kratkom roku obaveštena i nadležna tržišna inspekcija.
Zakon o zaštiti potrošača u delu koji se tiče ugovora na daljinu i ugovora koji se zaključuju van poslovnih prostorija, predviđa za trgovca niz dužnosti koje se tiču obaveštavanja potrošača o njihovim pravima, a naročito o pravu odustajanja od istog.
U dopisu koji je UZPV uputio tržišnoj inspekciji posebno je ukazano:
1) Da su izostavljene odredbe o pravu na raskid ugovora u roku od 14 dana, bez navođenja razloga, kao i obrazac za odustanak, a koji je trgovac dužan da preda potrošaču u pisanoj formi u trenutku zaključenja ugovora, a najkasnije prilikom isporuke robe.
2) U ugovoru se navodi da je u slučaju raskida ugovora kupac dužan da plati 25% od vrednosne ugovorene robe u momentu raskida ugovora, ukoliko roba još nije isporučena, odnosno ukoliko je isporuka izvršena, u slučaju raskida ugovora krivicom kupca, isti je dužan platiti 100% od vrednosti robe.
3) Predviđeni su uslovi garancije kojima se vrši zloupotreba izraza ,,garancija”, s obzirom da je ona ugovorom izdata na rok od 24 meseca od dana kupovine, odnosno potrošaču nije pruženo više prava nego što proizilazi iz odgovornosti trgovca za nesaobraznost.
U inspekcijskom nadzoru su potvrđeni navodi iz prijave, jer trgovac prilikom zaključenja ugovora izvan poslovnih prostorija ne predaje potrošačima obrazac za odustanak od ugovora i zloupotreblajava izraz ,,garancija”. Zbog utvrđenih nepravilnosti, tržišni inspektor je rešenjem naložio trgovcu da otkloni utvrđene nepravilnosti, pri čemu je podnet i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
Potrošači, važno je da znate da prilikom kupovine na daljinu odnosno van poslovnih prostorija, trgovac je dužan da vam uruči obrazac raskida ugovora. Na osnovu toga u roku od 14 dana od prijema robe imate pravo da raskinete ugovor bez navođenja razloga (nezavisno od toga da li proizvod ima objektivni nedostatak ili ste se jednostavno predomislili), a zakon o zaštiti potrošača predviđa prekršajnu odgovornost i novčanu kaznu za pravno lice koje ne izvrši povraćaj novca u roku od 14 dana, od kada primi obrazac za odustanak. Naš savet je da se raskid ugovora pošalje poštom sa povratnicom kako biste imali dokaz da je trgovac isti primio i radi računanja zakonskih rokova.