24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Usled toplotnog talasa koji nas zapljuskuje ovih dana,a koji nosi sa sobom neizdrživo visoke temperature, svakodnevno smo sa svih strana izloženi savetima lekara kako i koliko je potrebno unositi što više tečnosti da ne bi došlo do dehidratacije tela.

Vodu, kao što znamo gubimo mokrenjem, znojenjem, disanjem, pa čak i preko creva. Tokom letnjih dana čovek znojenjem izgubi i do 1,3 litre vode dnevno, pa je zato preporučljivo uzimati vodu čak i ako ne osećamo potrebu. Kroz znoj gubimo važne elektrolite, stoga je potrebnoda se vodi računa i o unosu bitnih minerala.

Poznato je da flaširana mineralna voda pomaže u održavanju balansa elektrolita, jer je bogata mineralima koji su u njoj prirodno rastvoreni i mnogo se bolje apsorbuju od minerala iz hrane. Flaširane mineralne vode sadrže važne minerale koji su našem telu potrebni, ali visoke koncentracije određenih elemenata kao što su magnezijum, jod i kalcijum, mogu remetiti pravilno funkcionisanje ljudskog organizma.

Sa obzirom na to da je flaširanje vode za piće jedna od najprofitabilnijih grana industrije u svetu poslednjih deset godina i da na domaćem tržištu postoji veliki broj takvih proizvođača, koji zarad što većeg profita, markentiškim trikovima dovode potrošače u zabludu, posebno kada je reč o pripisivanju zdravstvenih tj. lekovitih svojstava proizvodu, treba biti oprezan prilikom izbora mineralne flaširane vode, načina i količine unosa, jer ne pružaju sve vode optimalanu mineralnu kompoziciju.

Mineralna voda bi trebalo da sadrži što manje natrijuma jer on podiže krvni pritisak kod osetljivih osoba i više bikarbonata koji poboljšavaju varenje i doprinose povećanju alkalnosti organizma.

Odnos kalcijuma i magnezijuma trebalo bi da bude približno 2:1, jer se na taj način najbolje apsorbuju oba elementa.

Unos joda mora biti kontrolisan jer je preporučena dnevna doza od 150 miligrama dnevno veoma blizu gornjoj granici od 1,1 miligrama na dan, a prekomernim unosom joda može doći do negativnih posledica po štitnu žlezdu koja je ključna za metabolizam.

Pored svega ovoga ne treba zaboraviti na prisustvo jedinjenja silicijuma (silicijum dioksida, poznatijeg kao silika) koji ulazi u sastav kostiju i vezivnih tkiva.

Najbitnije je čitati deklaraciju prilikom kupovine flaširane mineralne vode, obratiti pažnju na njen sastav i količinu unosa, kako bi se obezbedio pravilan i optimalan unos minerala, koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma.

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.