24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Isticanje lekovitih svojstava hrane biće zabranjeno nakon što ove jeseni bude usvojen Pravilnik o zdravstvenim i nutritivnim izjavama. Objavljivanjem Pravilnika uvešće se red među proizvodima sa sumnjivim izjavama što će dovesti do toga da i srpski potrošač bude zaštićen kao i evropski.

Uz Pravilnik o deklarisanju i označavanju hrane koji se već primenjuje, to će učiniti da se naše zakonodavstvo potpuno uskladi sa evropskim.

Pravilnik će osigurati istinitost, jasnost i pouzdanost nutritivnih i zdravstvenih izjava, koje će objašnjavati specifičnu ishranu i zdravstvene prednosti hrane i na taj način će omogućiti potrošačima zdraviji izbor.

Pravilnikom neće biti dozvoljeno isticanje lekovitih svojstava hrane, pa će izjave koje često nalazimo na domaćim proizvodima poput "zdravo", "zdravlje", "lekovito" i slično biti zabranjene.

– Ovaj pravilnik jasno će razgraničiti deklarisanje hrane i dodataka ishrani sa jedne strane i deklarisanje lekova sa druge strane. Lekovi leče i to je definisano Zakonima o lekovima, a hrana i dodaci ishrani nalaze se u području Zakona o hrani, kojim je izričito zabranjeno isticanje lekovitih svojstava, prevencije i lečenja bolesti ljudi. Hrana i dodaci ishrani pomažu normalno funkcionisanje organizma, a lekovi leče- kaže dr Danica Zarić, direktorka "IHIS Nutricionizma", članica radne grupe za izradu pravilnika o prehrambenim i zdravstvenim izjavama.

Prema njenim rečima, cilj je da se potrošačima osigura visok stepen zaštite i poveća sposobnost da na osnovu pruženih informacija naprave pravi izbor. Tako će i u Srbiji, poput zemalja EU, biti zabranjeno da na proizvodima stoje izjave poput "Bogato omega-3 masnim kiselina", "Lagano (light)", "Bez šećera", "Bez soli", "Visok sadržaj vitamina C" i dr. Primeri odobrenih zdravstvenih izjava su: "Kalcijum doprinosi normalnom zgrušavanju krvi "," Vitamin A doprinosi održavanju normalnog vida ", "Vitamin D doprinosi održavanju normalnih kostiju "," Biljni steroli i estri biljnih stanola doprinose snižavanju nivoa holesterola u krvi", "Visok holesterol je faktor rizika u razvoju srčanih bolesti ".

Srbija je u obavezi da u veliki deo svog zakonodavstva hrane ugradi EU regulative, s obzirom na to da je razgovore o pristupanju EU otpočela 21. 1. 2014. Prelazni period za primenu pravilnika bi trebalo da bude 18 meseci, tako da će proizvođači imati dovoljno vremena da se prilagode svim izmenama.

Zbog usklađivanja EU i našeg zakonodavstva hrane u skoroj budućnosti ministarstva, zavodi, instituti će imati puno posla da industriji pomognu u prilagođavanju. "IHIS Nutricionizam" organizuje 28. oktobra 2015. IV međunarodno Savetovanja "Hrana, ishrana i zdravlje" posvećeno zakonodavstvu prehrambenih proizvoda i suplemenata na kome će eminentni stručnjaci iz zemlje i inostranstva, načelnici inspektorata Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije pojasniti svim zainteresovanim privrednim subjektima u delatnosti prehrambene i farmaceutske industrije primenu Pravilnika.

Izvor: ekapija

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.