Pravilnik kojim će biti zabranjeno isticanje poruka na prehrambenim proizvodima poput „snižava holesterol“, „za zdravo srce“, „podstiče rast dece“ trebalo bi da bude usvojen do kraja godine. Kažnjavanje onih koji ne poštuju nova pravila, međutim, neće početi odmah jer je proizvođačima dat period od 18 meseci za prilagođavanje.
Lekovi leče i to je definisano Zakonima o lekovima, a hrana i dodaci ishrani nalaze se u području zakona o hrani i na njima je izričito zabranjeno isticanje lekovitih svojstava, prevencije i lečenje bolesti ljudi – objašnjava za „Blic“ Danica Zarić, direktorka instituta „IHIS Nutricionizam“ i ujedno jedan od članova radne grupe Ministarstva zdravlja koja je pisala pravilnik o nutritivnim i zdravstvenim izjavama.
U praksi to znači da se u rafovima više neće prodavati voda koja zato što sadrži magnezijum ili kalcijum „čuva krvne sudove ili srce“, „jača imuni sistem“ ili pak „leči“ na bilo koji drugi način. Nutricionista Branka Mirković za „Blic“ kaže da je to klasično dovođenje u zabludu potrošača.
Ti minerali ili vitamini su u tako minimalnim dozama da se ta voda ne može smatrati lekovitom. Koliko treba da popijete vode da bi se desilo nešto od navedenih lekovitih dejstava? Ono što je najstrašnije jesto to što su se upravo zbog tih netačnih izjava kupci opredeljivali za neki od njih. Da bi na proizvod stavili etiketu da leči, vi za to morate imati dokaz – kaže naša sagovornica.
Izvor: Blic