24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Da je zbog besparice sve manja kupovina u radnjama i hipermarketima govori i novi trend – obeležavanje cene gotove hrane i mesa za gramažu od 100 grama.

Trgovci su se dosetili novog trika i gotovo da nema radnje ni hipermarketa gde nedavno nisu promenjene jedinice mera, pa se tako sve češće mogu videti koliko košta 100 grama neke hrane. Ali, taj novi trend ne treba da čudi, jer sa druge strane potrošači već odavno kupuju voće, jaja, samo jednu žvaku ili pak plastičnu čašu na komad zbog preračunavanja u novčaniku.

Mnogima sigurno nije prijatno da sa komadom robe staju pred kasu, ali prodavci će ih rado uslužiti. Kako kažu, nekada se iz radnje nije izlazilo bez kilograma mesa, a danas je kupovina za jedan obrok postala sasvim normalna.

– Kupujem gotovu hranu za ručak, a iskreno ovako mi je lakše da izračunam koliko će me koštati sve što pazarim. Ipak, moram da se presaberem koliko ću da potrošim – kaže penzionerka Ankica Milić, koju smo zatekli ispred gastro odeljenja u jednoj radnji.

Trgovci kažu da cene nisu menjali, već su samo istaknute za manju gramažu.

– Istaknute su i dalje u kilogramima, jer je to je referentna cena, koja je po zakonu obavezna, ali postoji istaknuta i cena na 100 grama gde je to jasno naznačeno. Potrošaču je lakše da tako izračuna približnu cenu svog obroka. Ove cene su isključivo postavljene da se potrošaču približe podaci o iznosu koji je potreban da plati, jer realno na gotovim jelima se ne kupuju kilogrami, već artikli koji su bliže količini od 100 do 300 grama – kažu trgovci i dodaju da je u svetu to normalna praksa.

Zamerku na ovakvo isticanje, nema ni tržišna inspekcija. Goran Macura, načelnik tržišne inspekcije, kaže da su trgovci pravilno istakli cenu i potrošači nisu obmanuti.

– Može da se istakne cena i za 100 grama, ali trebala bi da bude istaknuta i jedinstvena cena po kilogramu – kaže Macura.

S druge strane, Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača kaže da je to novi trik trgovaca.

– Na taj način potrošači mogu da pomisle da je u nekoj drugoj radnji kod konkurencije jeftinije, jer su negde istaknute cene za 100 grama, a negde za kilogram. Dakle, negde je istaknuta cena bukvalno za jedan ćevap, a onda treba da stoji koliko košta i kilogram tih ćevapa. Jedno je sigurno, takve cene psihološki deluju na kupce – kaže Papović. Cene nisu snižene, već se samo odnose na manju gramažu.

Izvor: 24sata

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.