Obaveštavamo cenjene članove da će na našoj stranici, od danas pa redovno svake druge nedelje, svoja mišljenja, u pogledu pravnih pitanja iz oblasti zaštite potrošača i zaštite korisnika finansijskih usluga, davati advokat Rajko Marinković iz Novog Sada, inače dugogodišnji advokat Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) i Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine (UZPV).
Uvodna napomena autora
Svedoci smo poslednjih meseci da su neka od udruženja za zaštitu potrošača, radi ličnog marketinga, sklona da se razmeću lažnim podacima, npr. na temu „ko je podneo prvu tužbu radi zaštite kolektivnih interesa potršača“ ili „ko je pokrenuo najveći broj potrošačkih sporova“ ili iznošenja nedorečenih informacija o tome „kako je korisnik kredita oslobođen plaćanja kamate“ i sve tako do „skupljanja punomoći za zastupanje na javnom protestu.“
Suprotno ovome, mi ćemo se potruditi da negujemo drugačiji pristup, fokusiraćemo se na pravo potrošača koji je u konkretnoj situaciji obespravljen sa tendencijom „da rešimo problem i završimo posao“, odnosno u našem fokusu će biti potrošači, a sva izneta mišljenja će biti podložna Vašoj kritici.
Dragi članovi,
Iako je prvi Zakon o zaštiti potrošača donet pre 13 godina, a Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga pre pune 4 godine, stiče se utisak da veći deo građanstva nije dovoljno upoznat sa svojim pravima koja su proistekla iz ove regulative. Takođe, iako postoji sudska praksa u pogledu primene ovih propisa, zbog nedostatka sudske analitike, ove sudske odluke su ostale nepoznate, kako za stručnu javnost, tako i za onu širu javnost, a koju činimo svi kao potrošači i korisnici finansijskih usluga. Iz ovog razloga, skoro je nemoguće pronaći ovakve pravne stavove u biltenima sudske prakse, specijalizovanim sajtovima, pa čak ni u odeljenjima sudske prakse, kakva postoje u našim sudovima. „Potrošački spor“ kao posebna vrsta parničnog postupka‚ možda iz navedenih razloga i sledstveno tome zbog nedovoljnog interesovanja javnosti, nije u dovoljnoj meri „zaživeo“, iako je zakonska regulativa sasvim korektna. Kolege advokati, kada podnose tužbe radi zaštite subjektivnog prava nekog potrošača, to čine kroz formu tzv. opšteg postupka, a neretko mi se dogodi da i sada, pošto institut potrošačkg spora postoji bezmalo 4 godine, pri susretu sa sudijama dobijem informaciju da im je „ovo prvi potrošački spor“, a u manjim sudovima ili sudskim jedinicama „da je ovo prvi potrošački spor u sudu“. Takođe, koliko je meni poznato, ni na jednom fakultetu se potrošački spor ne izučava detaljno, a nije posebno obrađen ni u pravnoj nauci (mislim da do sada niko nije napisao doktorsku disertaciju na ovu temu). Ako grešim, molim da mi ne bude zamereno, jer na internetu nema ovakvih izvora.
Zbog svih navedenih razloga, ostala su otvorena brojna sporna pravna pitanja, na koja ću pokušati da odgovorim iz vizure advokata koji je pred sudom zastupao preko 300 naših članova. Dodatno ću se potruditi da ne budem pretenciozan, već ću izneti svoje mišljenje koje treba da bude podložno kritici čitaoca, te se nadam interakciji, tj. inicijativi sa druge strane, kako bi sporna pitanja što kvalitenije sagledali.