Nakon lažne tvrdnje da imaju licencu Ruske akademije nauka, proizvođači “Tonusa” odbijaju da sa ambalaže sklone i druge laži.
Među lažima koje mogu da ugroze čak i zdravlje kupaca su i tvrdnje da ovaj skupi hleb leči dijabetes i sprečava nastanak raka, koje proizvođač “Trivit” pravda pozivajući se na sumnjiva klinička ispitivanja.
Međutim, čak i u samim tim ispitivanjima, u koja je “Blic” imao uvid i koja potpisuju ruske institucije, piše da broj ispitivanja “nije dovoljan” i da su rezultati “preliminarni”, te da “zbog kratkog perioda korišćenja nije moguće suditi o dubljem uticaju na ljudski organizam”.
Tu su i mišljenja da “nije moguće da se oceni dinamika šećera u krvi na osnovu kratkog vremena za posmatranje“, kao i da je „nemoguće utvrditi dobrobiti hleba za organizam bez bar 250 ispitivanja“. I stručnjaci sa kojima se “Blic” konsultovao tvrde da dvonedeljna testiranja nikako nisu dovoljna da se izvuče zaključak o uticaju ovog hleba na zdravlje.
Dr Danica Zarić iz instituta “IHIS Nutricionizam” kaže da će ovaj problem rešiti pravilnik koji uskoro stupa na snagu.
– Proizvođači će imati 18 meseci da usklade svoje deklaracije, reklame i sajtove sa pravilnikom. Nećemo više slušati izjave kao što su: za zdrave kosti, za prevenciju raka, za mršavljenje… Hrana ne leči – kategorična je Zarićeva, koja je članica radne grupe za izradu pravilnika.
Ministarstvo zdravlja rešilo je posle slučaja “Tonus” da pokrene širu akciju kontrole nedozvoljenih zdravstvenih izjava na proizvodima. Poljoprivredna inspekcija poslala je sudu rešenja da proizvođač “tonusa” usaglasi deklaracije sa propisima, na šta se proizvođač „Trivit“ žalio.
I pored svega, “Trivit” ne smatra da radi bilo šta loše.
– U toku inspekcijske kontrole priložili smo sva klinička ispitivanja iz kojih se jasno vide sva pozitivna dejstva “tonus” hleba – kažu u ovoj kompaniji.
Lažu i za kalorije
Na sajtu “Tonusa” piše da u 100 grama ovog hleba ima 187 kalorija, dok na pakovanju koje kupujemo u prodavnici piše da ista količina hleba ima 245 kalorija, koliko otprilike ima i 100 grama običnog belog hleba. Različite informacije mogu da dovedu u zabludu građane koji “tonus” jedu sa ciljem gubljenja telesne težine.
"U Srbiji i brabonjak od ovce lekovit"
Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača kaže da se u Srbiji kvalitet hrane uopšte ne kontroliše.
– Ovde možete da zapakujete brabonjak od ovce i da ga prodajete kao da je lekovit – slikovit je Papović.
Izvor: Blic