Na internet prezentaciji, kao oglasnom sredstvu kompanije „BB MINAQUA“, primećen je sadržaj za koji se smatra da nije u skladu sa odredbama Zakona o oglašavanju.
Naime, na početnoj stranici istaknuti su članci o dejstvu joda na decu i trudnice uz uznemiravajuće naslove:
- DECA – Zašto nedostatak joda kod dece utiče na probleme sa čitanjem, razumevanjem, učenjem i koncentracijom?
- TRUDNICE – Zašto nedostatak joda kod trudnica dovodi do kretenizma kod dece?
U rubrici „jod i zdravlje“ navedeno je više desetina članaka i naučnih radova sa interneta iz različitih izvora, a od kojih su neki neprovereni. Veliki broj istih je na engleskom jeziku, pa se postavlja pitanje, koliko su upućujući linkovi razumljivi prosečnom potrošaču, a čiji sadržaj se odnosi na efekte nedostatka joda na zdravlje odraslih, dece i trudnica. Takođe, prema navedenim izvorima, konzumiranje joda se povezuje i sa prevencijom raka dojke i raznih drugih oboljenja.
Koji zakoni se odnose na navedene tvrdnje?
- Zakon o oglašavanju (“Sl. glasnik RS” br. 79/2005 i 83/2014 – dr. zakon) propisuje da ukoliko se oglasna poruka poziva na mišljenje određenih naučnika ili stručnjaka, ona moraju biti potvrđena, dokumentovana, aktuelna i proverljiva.
- Zakon o zaštiti potrošača (“Sl. glasnik RS” br. 62/2014) propisuje da se neistinita tvrdnja trgovca o prirodi i značaju rizika kome potrošač izlaže sebe ili svoju porodicu, ako ne kupi određeni proizvod, smatra obmanjujućom poslovnom praksom.
U skladu sa navedenim, Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine i Nacionalna organizacija potrošača Srbije uputile su zahtev Tržišnoj inspekciji, kako bi ista preduzela mere iz svoje nadležnosti i proverila da li je poslovanje kompanije MINAQUA u skladu sa važećim zakonima.