24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine i Nacionalna organizacija potrošača Srbije su započele akciju ispitivanja istinitosti oglašavanja i reklamiranja proizvoda, a u službi zaštite potrošača.

Tim povodom pozivamo potrošače da, ukoliko primete neko sumnjivo oglašavanje proizvoda, isto prijave, kako bi se ispitala usklađenost reklamnih zdravstvenih izjava sa relevantnim propisima.

Nakon objave i upozorenja Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine na zvaničnom sajtu i fejsbuk stranici „Zastita potrosaca“, a vezano za sadržaj i reklamiranje proizvoda kompanije „BB MINAQUA“ za koji se smatra da nije u skladu sa Zakonom o oglašavanju i Zakonom o zaštiti potrošača, kompanija je uklonila sporni sadržaj pre reakcije nadležne inspekcije.

Podsećanja radi, na početnoj stranici  pomenute kompanije bili su istaknuti članci o dejstvu joda na decu i trudnice uz uznemiravajuće naslove:

  • DECA – Zašto nedostatak joda kod dece utiče na probleme sa čitanjem, razumevanjem, učenjem i koncentracijom?
  • TRUDNICE – Zašto nedostatak joda kod trudnica dovodi do kretenizma kod dece?

U rubrici „jod i zdravlje“ bilo je navedeno više desetina članaka i naučnih radova sa interneta iz različitih izvora, a od kojih su neki bili neprovereni. Veliki broj istih je bio na engleskom jeziku, pa se postavlja pitanje, koliko su upućujući linkovi bili razumljivi prosečnom potrošaču, a čiji sadržaj se odnosio na efekte nedostatka joda na zdravlje odraslih, dece i trudnica. Takođe, prema navedenim izvorima, konzumiranje joda se povezivalo i sa prevencijom raka dojke i raznih drugih oboljenja.

U skladu sa navedenim, Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine i Nacionalna organizacija potrošača Srbije uputile su zahtev Tržišnoj inspekciji, kako bi ista preduzela mere iz svoje nadležnosti i proverila da li je poslovanje kompanije “BB MINAQUA” u skladu sa važećim zakonima.

Međutim, pre odgovora na dopis upućen nadležnoj inspekciji, kompanija je uklonila sporni sadržaj sa zvanične internet stranice, te jedini dokaz za gore navedeno predstavlja prethodno obaveštenje na zvaničnim sajtovima Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine i Nacionalne organizacije potrošača Srbije. Postavlja se pitanje, da li je ovo jedini način da se stane na kraj ovakvom lažnom i neosnovanom oglašavanju proizvoda, i dovođenju potrošača u zabludu?

Usvajanjem novog Pravilnika o nutritivnim i zdravstvenim izjavama biće zabranjena praksa isticanja poruka na ambalaži proizvoda kojim se potrošači dovode u zabludu, a čije je donošenje najavljeno do kraja 2015. godine.

Ovim pravilnikom neće biti dozvoljeno isticanje lekovitih svojstava hrane, pa će izjave poput "zdravo", "zdravlje", "lekovito", "snižava holesterol", "za zdravo srce", "podstiče rast dece" i slično, biti zabranjene, što će osigurati istinitost, jasnost i pouzdanost nutritivnih i zdravstvenih izjava, koje će objašnjavati specifičnu ishranu i zdravstvene prednosti hrane i na taj način će omogućiti potrošačima zdraviji izbor.

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.