24. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Lanac robnih kuća IKEA s tržišta je povukao dečije LATJO palice za bubnjeve i drvene udaraljke, i poručio kupcima da ih uklone iz dometa dece, ali i da ih vrate u prodavnicu u kojoj su kupili. Biće im vraćen novac, čak i ako nemaju sačuvane račune o kupovini.

Iako do sada nije napravljena niti jedna nezgoda s tim proizvodima, a na IKEA-inom testiranju su zadovoljili sigurnosne standarde, naknadnom istragom otkriven je rizik s gumenom kuglicom. Švedska kompanija upozorila je na to da se gumena kuglica na kraju palice za bubnjeve može odvojiti i tako u najgorem slučaju prouzrokovati opasnost od gušenja deteta. Zbog toga se proizvod povlači iz prodaje da bi se izbegla mogućnost bilo kakve nezgode.

U Srbiji još uvek nema robnih kuća IKEA, ali to ne znači da naši državljani nisu kupili te igračke svojoj deci u nekoj od susednih država. Srpsko Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacije – Sektor tržišne inspekcije, inače, sprovodi u Srbiji kampanju čiji je cilj saznanje i podizanje svesti o potencijalno opasnim igračkama na tržištu Srbije. U kampanji učestvuju Privredna komora Srbije, Zavod za intelektualnu svojinu i druge institucije koje žele da probude svest potrošača o štetnim posledicama koje mogu imati falsifikovani proizvodi.

Tokom 2014. godine nadležni organi u Srbiji zaplenili su više od 107.000 krivotvorenih igračaka namenjenih potrošačima u Srbiji. Te igračke mogle su ugroziti decu i zadržane su na granici ili povučene iz maloprodajnih objekata u kojima potrošači pazare. Međutim, nema sumnje da je količina krivotvorenih igračaka zaplenjenih od inspekcije samo delić svih igračaka koje su trenutno dostupne u Srbiji.

U promotivnoj publikaciji „Sigurno ne biste rizikovali život svog deteta” potrošaču se objašnjava kako da prepozna falsifikovanu dečju igračku, odnosno da obrati pažnju na cenu, kvalitet proizvoda, mesto prodaje i ambalažu. Ukazuje se na to da su falsifikovane igračke po pravilu jeftinije od originala, da nemaju vrednost koja se za njih plati, da lako mogu da se pokvare i ugroze bezbednost dece. Osim toga, proizvode se obično u nezakonitim uslovima i bez poštovanja zdravstvenih i bezbednosnih propisa. U publikaciji se ističe da sirovine koje se koriste za proizvodnju falsifikovanih igračaka ne podležu kontroli i mogu sadržati veliku količinu otrova, uključujući hemikalije koje mogu prouzrokovati teške zdravstvene posledice kod dece. Takođe, standard proizvodnje takvih igračaka obično je nizak i često se dešava da sitni delovi otpadnu, zbog čega je dete izloženo riziku od davljenja.

Da bi prodali falsifikovane dečje igračke, ilegalni proizvođači ih prodaju po ceni znatno nižoj od uobičajene. Zbog toga kupci treba da putem interneta provere tržišnu cenu orginalne igračke koju kupuju. Ako se igračke prodaju na alternativnom prodajnom mestu, na primer na ulici, postoji velika verovatnoća da je reč o falsifikatu. Zbog toga potrošači treba da kupuju samo kod legalnih trgovaca ili u legalnom supermarketu ili prodavnici. Da bi smanjili troškove, krivotvoritelji često štede na ambalaži pa se u pokušaju njene imitacije koriste materijalima lošeg kvaliteta.

U publikaciji se daju i konkretna uputstva potrošačima kako da se nose s kupljenom falsifikovanom igračkom. Ako potrošač naknadno utvrdi da je kupio krivotvorenu igračku, treba da kontaktira s proizvođačem orginalne igračke ili Tržišnom inspekcijom pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija i to prijavi. Potrošačima se ukazuje i na to da pročitaju štampani tekst na kutijama igračaka i da, ukoliko utvrde da ima pravopisnih grešaka, odmah reaguju jer je verovatno reč o falsifikatu. Bitan je i kvalitet ambalaže za krivotvorene igračke jer je on često lošiji, s obzirom na to da se sklapa uglavnom ručno, lepak je nekvalitetan.

Šta kada je igračka već kupljena?

Ukoliko je neko već kupio falsifikovanu igračku svom detetu, može je vratiti u prodavnicu u kojoj je kupljena uz pun povraćaj iznosa koji je platio, zatim odmah prijaviti slučaj Tržišnoj inspekciji ili proizvođaču orginalnog proizvoda. Kupac može i zadržati krivotvorenu igračku kao dokaz uz pomoć kojeg će proizvođač orginalnih igračaka pokrenuti postupak protiv krivotvorenja, čime će svaki kupac doprineti suzbijanju daljeg krivotvorenja dečjih igračaka.

Izvor: Dnevnik

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.