Inspekcija utvrdila da „rustik crni hleb“ nije napravljen samo od brašna tipa 1100, pa se ne može nazvati crnim.
Poljoprivredna inspekcija, koja je nadležna za kontrolu hleba na srpskom tržištu, potvrdila je sve navode Zaštite potrošača.
Nakon teksta o prevarama pekara i trgovinskih lanaca sa proizvodnjom i prodajom crnog hleba koji to u stvari nije, inspektori su utvrdili neispravnost u deklarisanju čak i kod vekni koje su pod svojim brendom „premija“ prodavale „Maksi“ trgovine, u vlasništvu belgijskog „Deleza“.
Nije po pravilu
U dopisu koji je usledio kao odgovor na pitanja Informera inspekcija je potvrdila da su utvrđene nepravilnosti kod pojedinih proizvođača.
– Nakon pritužbi potrošača u kojima se navode nepravilnosti u deklarisanju „crnog“ hleba Poljoprivredna inspekcija je izvršila kontrolu pekarskih proizvoda u objektima „Pekara Alimpije“ d.o.o. Beograd i ZUTPR „Mikan“ u Hrtkovcima. U oba slučaja konstatovane su nepravilnosti u deklarisanju i neusklađenosti sa odredbama Zakona o bezbednosti hrane, Pravilnikom o deklarisanju, obeležavanju i reklamiranju hrane i Pravilnikom o kvalitetu žita, mlinskih i pekarskih proizvoda, testenina i brzo smrznutog testa i biće preduzete mere definisane zakonom - stoji u dopisu Poljoprivredne inspekcije Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Kako se navodi, „Pekara Alimpije“ d.o.o. proizvodi hleb deklarisan kao „crni rustik hleb, specijlalna vrsta hleba, druge specijalne vrste hleba“, za koji je u spisku sastojaka navedeno da se za proizvodnju upotrebljava 60% pšeničnog brašna tipa 1100 i 40% pšeničnog brašna T-500. Trgovačkim nazivom se ne sme sugerisati da je predmetni hleb crni hleb, jer je prema odredbama pomenutog Pravilnika o kvalitetu, crni hleb osnovna vrsta hleba koji se, pored ostalih osnovnih sirovina, proizvodi od brašna T-1100 i ne sadrži druge tipove brašna. Time trgovački naziv hleba može da dovede potrošača u zabludu u pogledu sastava i karakterističnih osobina proizvoda.
Sporna mešavina
S druge strane, utvrđeno je da ZUTPR „Mikan“ proizvodi hleb pod nazivom „crni mešani hleb“, koji ne odgovara Pravilnikom propisanim sastavom.
– Za proizvodnju navedenog hleba upotrebljavaju se raženo brašno i pšenično brašno T-500. Predmetni hleb ne sadrži brašno T-1100 (crno brašno), pa je naziv proizvoda neusaglašen sa nazivom iz pravilnika o kvalitetu i kao takav dovodi potrošača u zabludu u pogledu sastava i karakterističnih osobina proizvoda – navode u inspekciji.
„Mikan“: Neka kontrolišu podrume
Poljoprivredna inspekcija je bila, uzeli su uzorke i čeka se da se završi laboratorijski pregled. To je bila greška u deklaraciji, ali garantujemo da je hleb sto odsto ispravan. Taj hleb smo počeli da pravimo pre zakona o deklarisanju iz 2004. godine i prosto je ostalo tako. Biće svakako ispravljeno, a naša pekara u punoj meri sarađuje sa svim inspekcijama. Dodali bismo i da bi inspekcija trebalo da prekontroliše ispravnost hleba koji se proizvodi u raznim podrumima i neadekvatnim pekarskim radnjama – rečeno nam je u ZUTPR „Mikan“ u Hrtkovcim.
„Delez“: Izmenićemo trgovački naziv
– Kompanija „Delez Srbija“, koja je vlasnik privatne robne marke „premija“ prati potrebe potrošača i tržišta, te smo ponudu obogatili specijalnim vrstama hleba. Shodno potrebama tržišta, u našem asortimanu je „crni hleb rustik“, koji pripada grupi proizvoda „specijalne vrste hleba“, kako je i navedeno na originalnoj deklaraciji. Hleb u svom sastavu poseduje više tipova brašna, od kojih 70% čini crno brašno, T-1100. Iako je hleb deklarisan u skladu sa važećom zakonskom regulativom, koja se odnosi na pakovane hlebove, odlučili smo da hleb preimenujemo kako bismo bili u potpunosti jasni u komunikaciji prema potrošačima pa će se u prodaji naći isti proizvod sa izmenjenim trgovačkim znakom.
Pekari “Alimpije” koja proizvodi “crni hleb rustik” stigla je odluka Poljoprivrednog inspektora o usklađivanju na deklaraciji. Rešenje ne nalaže povlačenje proizvoda – navode u “Delezu”.
Izvor: Informer