U ovoj kompaniji kažu da sumnjaju ko stoji iza optužbi da u proizvodnji prerađevina navodno troše „pokvareno meso”
Ko je kriv u „aferi „Matijević””? Mihajlo Čepi koji je optužio bivšeg poslodavca kompaniju „Matijević” da pokvareno meso koristi za dalju preradu, pa ubrzo pokajnički sve porekao. Konkurencija koja ga je, kako tvrdi, na sve naterala?
Ili – inspekcija koju je Čepi optužio za korupciju i nedovoljnu kontrolu celokupne mesne industrije u Srbiji. Ima li odgovornosti „Matijevića” s obzirom na tako teške optužbe?
Ovo su pitanja na koje će sud dati konačni odgovor. Postupak je već pokrenut. Kako „Politika” saznaje u Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu „Matijević” je podneo krivičnu prijavu protiv bivšeg radnika 5. februara. Odnosno, istog dana kada je Čepi objavio javno izvinjenje i kada je ovaj slučaj dobio neočekivani obrt i pokrenuo razne spekulacije. Ova kompanija optužuje ga za izazivanje panike i nereda, a za ovo krivično delo zaprećena je kazna od šest meseci do pet godina zatvora.
Međutim u ovom postupku sledi dug proces utvrđivanja dokaza. Jedno je sigurno, kupci su ponovo u nedoumici da li je hrana koju kupujemo ispravna i bezbedna. Pokazalo se i na ovom primeru dadržava nema mehanizme pravovremenog reagovanja i umirivanja javnosti u ovakvim situacijama. Očekivalo bi se da je reagovala ne čekajući pokretanje privatne tužbe, budući da je reč o izrečenoj sumnji o narušavanju bezbednosti zdravlja potrošača. Tako je ostavljen prostor za senzacionalizam kojima pojedini mediji pribegavaju u svojim izveštajima dodatno unoseći paniku.
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije kažu da će, ukoliko javnost u dogledno vreme ne bude obaveštena o svim detaljima ove afere, podneti krivičnu prijavu i pokrenuti postupak pred nadležnim sudom.
– Dosta je više igrarija na tržištu Srbije. Hoćemo da znamo o kojoj konkurenciji priča ovaj čovek. Ko ga je, i na šta, nagovorio? Odakle mu pravo da se na ovaj način poigrava sa javnošću? Da li smo prešli možda u novu fazu u kojoj se plasiranjem uznemirujućih informacija protiv konkurencije osvaja tržište, kaže Goran Papović, predsednik NOPS-a i napominje da su ovih dana imali mnogo poziva građana i da je njihova dužnost da stvari isteraju na čistac i obaveste ih šta je istina.
U industriji „Matijević” kažu da im je naneta ogromna materijalna i moralna šteta.
– Sumnjamo ko je od konkurencije pokrenuo ovu priču. Mi smo predali slučaj nadležnima, ne želimo da komentarišemo niti imamo pravo. Podneli smo prijave protiv Mihajla Čepija i protiv ostalih koji su u javnosti istupali, objavljivali neistine i dodavali komentare i tako dodatno podizali paniku u javnosti, izjavila je juče za „Politiku”, Lana Matijević pi-ar kompanije „Matijević” i kćerka vlasnika ove firme. Ona se, podsećamo, u ime kompanije izvinila bivšem radniku nakon što je priznao da ga je konkurencija naterala da izrekne sve laži na račun nekadašnjeg poslodavca. Na naše pitanje da li je to bilo nužno i nije li baš takav njihov postupak izazvao salvu negativnih komentara na račun „Matijevića”, ona kaže da su reagovali ljudski.
– Mi smo porodična firma, a ne kriminalci. Teško su nam pale optužbe i komentari ljudi da smo mi zapravo primorali Čepija da povuče izjavu, da smo mu pretili i dali mu novac da to kaže. Kada smo sagledali situaciju shvatili smo da je on najmanje kriv, a da je odgovornost na onima koji stoje iza cele ove priče, kaže Lana Matijević.
Sporne snimke iz fabrike „Matijević”, po njenim rečima, Čepi je beležio u više navrata u periodu između 2013. i 2014. godine.
– Znali smo da će ih objaviti još 2. januara. On je na svom profilu pisao da ima snimke i znali smo da aludira na nas, jer je bio sedam godina zaposlen u firmi. Ali nismo pokušavali da stupimo u kontakt sa njim, jer se nismo plašili, zato što smo potpuno čisti. Nismo međutim znali da ova priča može da ode tako daleko, rekla je Matijevićeva.
A otišlo je daleko. Možda i dalje od kompanije „Matijević”, posebno što je Mihajlo Čepi u jednom od svojih snimaka optužio bezmalo celu mesnu industriju da se bavi nelegalnim poslovima u preradi, kao i da ga je „neko od njih naterao da upre prstom u Matijevića”. Na ovako teške optužbe Grupacija proizvođača mesa juče nije imala odgovor. Kako saznajemo na poslednjem sastanku klaničara i prerađivača (u Srbiji ih ima 800), koji je održan prošle nedelje, nije bilo reči o slučaju „Matijević” niti optužbama na račun industrije.
Odgovornost na proizvođaču
Nije tajna da se meso ili prerađevine, kojima ističe rok trajanja, često ponovo vraćaju u preradu za proizvodnju jeftinih, uglavnom barenih kobasica ili pašteta. Ova praksa postoji svuda u svetu, pa i kod nas, međutim da li će se nešto upotrebiti u daljoj preradi odlučuje veterinarski inspektor ili tehnolog koji brine o procesu proizvodnje. Trebalo bi da je svaki ovakav proizvod ispravan i bezbedan, a onaj ko kupuje jeftine prerađevine ne može očekivati da je to hrana visoke nutritivne vrednosti. Po rečima naših sagovornika iz proizvodnje pokvareno meso sigurno ne može da ide u prerađevine, a da to ne ugrozi javno zdravlje ili dovede do masovnog trovanja.Po Zakonu o bezbednosti hrane najveća odgovornost je na samom proizvođaču koji odgovara za kvalitet i bezbednost svojih proizvoda, pa time i za propuste.
Izvor: Politika