Na fiskalnom računu iz restorana piše da je za reklamaciju obavezan račun, iako Zakon o zaštiti potrošača propisuje suprotno.
Mekdonalds direktno krši Zakon o zaštiti potrošača i onemogućava potrošačima reklamaciju ukoliko su nezadovoljni nekim od njihovih proizvoda ili ako im je eventualno naplaćena pogrešna cena.
Mada se od velikih kompanija nekako uvek očekuje da poštuju i primenjuju propise, izgleda da to baš i nije tako, bar u ovom slučaju. „Mekdonalds“, naime, potrošačima izdaje fiskalni račun, na kojem osim uobičajnih podataka o firmi, proizvodima koji su kupljeni i ceni, stoji i vidno ispisano: „reklamacija važi samo uz račun“. To možda i ne bi bilo poseban problem da Zakon o zaštiti potrošača decidirano ne propisuje da se kupovina osim računom može dokazati i na druge načine.
Odvraćanje kupaca
Član 56. Zakona o zaštiti potrošača doslovno kaže: Potrošač može da izjavi reklamaciju usmeno na prodajnom mestu gde je roba kupljena, odnosno drugom mestu koje je određeno za prijem reklamacija, telefonom, pisanim putem, elektronskim putem, odnosno na trajnom nosaču zapisa, uz dostavu računa na uvid ili drugog dokaza o kupovini (kopija računa, slip i slično).
“Mekdonalds” tvrdi: Poštujemo propise
Dakle, da pojasnimo, to što niste sačuvali račun nikako ne znači da ne možete reklamirati, na primer, da je igračka koju je vaše dete dobilo uz “hepi mil” obrok neispravna. Naprotiv, ako ste plaćali karticom, zakon predviđa da je slip sasvim dovoljan dokaz da je kupovina zaista obavljena, a u tu svrhu može poslužiti i izvod iz banke, ukoliko ni slip nije sačuvan. Takođe, iskopiran ili skeniran račun se mora priznati kao potvrda kupovine i osnov da se podnese zahtev za reklamaciju. A poruka sa računa u “Mekdonaldsu” upravo odvraća kupce od reklamacije, jer oni odustaju od reklamacije misleći da na to nemaju pravo bez računa, iako apsolutno nije tako.
S druge strane, iz “Mekdonaldsa” poručuju da poštuju zakon.
-“Mekdonalds” strogo poštuje zakone svake zemlje u kojoj posluje i najviše standarde u kvalitetu. Zadovoljstvo gostiju u našim restoranima je prioritet kompanije i u svakom momentu se u našim restoranima širom Srbije, a trenutno ih ima 23, poštuju propisi i prava potrošača. “Mekdonalds” u Srbiji prihvata reklamacije kupaca i potrošača na osnovu bilo kog dokaza o kupovini, u skladu sa zakonom. Prihvatamo sve dokaze iz kojih se nesumnjivo može utvrditi da je kupovina izvršena u nekom od naših restorana. Zbog specifične forme i “Mekdonalds” standarda, na izdatom računu piše da “reklamacija važi samo uz račun”, a svakako se uvažavaju i kopije računa, fotografije ili skeniran račun, ako i eventualno drugi dokaz o izvršenoj kupovini, upravo kako je definisano zakonom – stoji u odgovoru.
Na šta se mogu odnositi reklamacije:
- neispravna igračka iz "hepi mila"
- pogrešno obračunata cena
- čistoća objekta
- kvalitet usluge
- organizacija rođendana.
Dokaz o kupovini:
- račun
- kopija računa
- skenirani račun
- slip – u slučaju plaćanja karticom
- izvod iz banke – u slučaju plaćanja karticom
Kupci nisu dovoljno informisani
Sa problemom poput ovog u “Mekdonaldsu” potrošači se često sreću i u prodavnicama odeće i obuće kada dođu da reklamiraju neki artikal. Kako za “Zaštitnik potrošača” kažu u potrošačkim organizacijama, dosta je primedbi koje se odnose upravo na to da trgovci ne žele da prime zahtev za reklamaciju i time ispune svoju zakonsku dužnost zato što nema sačuvanog računa.
S druge strane, i kupci nisu dovoljno informisani, pa odmah odustanu, misleći da zaista nemaju pravo na reklamaciju ukoliko nisu sačuvali račun.
Izvor: Informer, Zaštitnik potrošača