Već smo upoznati sa višegodišnjom praksom kršenja Zakona o zateznoj kamati (“Sl.glasnik RS”, br. 119/2012) od strane JKP Informatike Novi Sad.
Naime, potrošaču je dostavljena opomena na ime duga u iznosu od 2.866,96 dinara za period februar 2015. – jul 2015. godine. Nakon telefonskog razgovora sa predstavnikom JKP Informatika, u kojem joj je, prema svedočenju potrošača T.V., na postavljeni upit o visini duga rečeno “da je čula i više nego što je smela”, potrošač je uputila prigovor uz zahtev da se dostavi i obrazloži kompletna specifikacija troškova uračunatih u navedeni iznos.
Jedino što je JKP Informatika zakonski ispoštovala, jeste zakonski rok za odgovor na prigovor potrošača.
Nakon što je potrošaču dostavljena analitička kartica, ustanovljeno je da je na osnovu neizmirenog potraživanja od 341,63 dinara (dimničarina – 102,00, održavanje – 155,63 i ekologija – 84,00 dinara), gore pomenuto preduzeće obračunavalo zateznu kamatu komfornom metodom, usled čega je ukupan dug višestruko uvećan.
Podsećamo Vas da je još 2012.godine Ustavni sud takav način obračuna kamate proglasio neustavnim, a državni revizor je o tome sačinio i zvaničan izveštaj u decembru 2014. godine.
Zakon o zateznoj kamati u članu 6. predviđa da se na obračunski period za koji se vrši obračun zatezne kamate, primenjuje stopa zatezne kamate koja je važila u periodu za koji se vrši obračun, dok JKP Informatika primenjuje kamatnu stopu za određeni dan a ne za određeni period (time se računa kamata na kamutu, i na nedozvoljen način se pripisuje glavnom dugu).
Kako saznajemo, u toku 2013.godine, Informatika je od Novosađana naplatila čak 440 miliona dinara na ime zatezne kamate.
Takođe, uočena je još jedna nepravilnost u slučaju postupka prinudnog izvršenja, a to je da se za predlog za izvršenje koje sastavlja Informatika i pečat advokata na već napravljeni predlog od građanana plaćuje 6.000,00 dinara. Pored toga, građani plaćaju i sudskog izvršitelja koji svoje usluge naplaćuje oko 6.000,00 dinara kao i troškove postupka u iznosu od 4.600,00 dinara (u izveštaju državnog revizora utvrđeno je da advokati koje je JKP Informatika angažovala nisu sastavljali predloge za izvršenje, samim tim nema osnova za naplatu istih od krajnih potrošača).
Postavlja se pitanje – ko će i kada staviti tačku na protivzakonito uzimanje novca od građana Novog Sada i višegodišnje kršenje niza zakona, pa čak i Ustava, od strane javnog preduzeća koje se po zakonu osniva radi zadovoljavanja opših društvenih potreba?