01. 11. 2024.

Novosti najbitnije informacije...

Povodom teksta „Računi za struju su transparentni”, u kojem EPS navodi da je predsednik NOPS-a, član Savetodavnog tela za zaštitu potrošača pri „EPS snabdevanju”, tvrdimo da to nije tačno. Nikakvo rešenje o imenovanju u Savetodavno telo nije potpisano, niti je predsednik NOPS-a ikada primio poziv za sednicu tog organa (ako ih je uopšte i bilo).

Ovim smo odgovorili na navode da „predstavnik NOPS-a, kao član Savetodavnog tela nikada nije uputio bilo kakav zahtev za preispitivanje stavke trošak javnog snabdevača”. U vezi sa navedenim, preporučujemo da predstavnici EPS-a detaljno pregledaju arhivu iz 2013. i 2014. godine, u kojoj se nalaze i dopisi NOPS-a sa komentarima na izgled novog računa za električnu energiju i svih pojedinačnih stavki.

Povodom navoda iz teksta da „nije tačno da je stavka trošak javnog snabdevača” na računima protivzakonita, da nije tačno da se ova stavka koristi za troškove štampanja i slanja računa, da su sve stavke na računu u skladu sa Zakonom o energetici i drugim zakonima i propisima i da je sve stavke odredilo regulatorno telo Agencija za energetiku Republike Srbije, NOPS konstatuje da privredno društvo Elektroprivreda Srbije i dalje nije odgovorilo na ključno pitanje potrošača – koji tačno troškovi ulaze u tarifu „trošak javnog snabdevača”, kao jednog od tarifnih elemenata iz kog se ostvaruju prihodi koji ne zavise od potrošnje električne energije.

Na sajtu Agencije za energetiku, u rubrici „regulacija cena” u odgovoru na pitanje „šta je trošak javnog snabdevača i gde idu te pare”, navedeno je, da je trošak javnog snabdevača tarifa koja se plaća u istom iznosu svakog meseca za svako mesto isporuke, odnosno brojilo.

„Ovo nije dodatni trošak koji se nameće kupcu, već su na ovaj tarifni element raspoređeni troškovi koje ima snabdevač. Od tih sredstava snabdevač finansira troškove koji nastaju u poslovanju s kupcima (zaključivanje ugovora, izrade obračuna, štampanja i slanja računa, info centra itd.). Zbog toga se plaća i u mesecima kada nema potrošnje”, stoji na sajtu Agencije za energetiku.

Dakle, Agencija za energetiku kao regulatorno telo navodi da trošak javnog snabdevača obuhvata i slanje i štampanje računa, a to nije u skladu sa članom 12. Zakona o zaštiti potrošača i navodi još neke troškove javnog snabdevača ne zaključujući tom prilikom spisak istih.

Uzevši u obzir sve navedeno, NOPS zahteva od Agencije za energetiku i Elektroprivrede Srbije da javno objave dokument u kom su taksativno navedeni svi troškovi javnog snabdevača i njihovi pojedinačni iznosi u procentima (koji deo iznosa od 125 dinara se odnosi na štampanje, sklapanje ugovora, rad info centra itd.). Samo na taj način može se opravdati tvrdnja EPS-a da je „račun za struju sa troškom javnog snabdevača od 125 dinara” transparentan.

Goran Papović, predsednik NOPS-a

Novosti - Naslovi - Iz novina - Potrosac.info

Na ovom mestu objavljujemo sve najbitnije informacije o aktivnostima kojima se zalažemo za
zaštitu prava i interesa potrošača u Srbiji.