Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine svakodnevno primi na desetine prijava kupaca, koje se najčešće odnose na obuću, odeću, mobilne telefone, laptopove, belu tehniku, nameštaj, automobile i delove za automobile.
Reklamaciju je potrebno uložiti trgovcu, a oni imaju obavezu da nesaobraznost otklone popravkom, zamenom, umanjenjem cene ili korisnik može da raskine ugovor.
Jelena Mićunović, pravna saradnica u Udruženju za zaštitu potrošača Vojvodine, kaže da, ukoliko potrošač nije uspeo samostalno da ostvari svoja prava, onda ga oni kao udruženje posavetuju o rešavanju prigovora na taj način što se obraćaju trgovcu, predočavaju mu njegove obaveze propisane zakonom i zahtevaju da postupi u skladu s njima.
Prodavac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od prijema reklamacije, pisanim ili elektronskim putem odgovori potrošaču na izjavljenu reklamaciju. Odgovor mora da sadrži odluku da li prihvata reklamaciju, izjašnjenje o zahtevu potrošača i konkretan predlog i rok za rešavanje reklamacije, koji ne može biti duži od 15 dana od dana podnošenja reklamacije, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj.
Međutim, dešava se i da trgovci odbijaju reklamacije koje se odnose na telefone i laptopove, pa se u tom slučaju angažuje sudski veštak za informacione tehnologije da bi pregledao sporne uređaje i video ima li osnova za reklamaciju.
– Ipak, najčešće prigovori budu rešeni vansudskim putem, a ukoliko na taj način ne rešimo osnovani prigovor potrošača, imamo i pravnog zastupnika koji ih zastupa u sudskim sporovima, a da bi se pokrenuo sudski postupak, potrebno je da postoje dokazi u korist potrošača – objašnjava Jelena Mićunović.
Takođe, na sajtu Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine mogu se pronaći "crne" i "bele" liste trgovaca.
Izvor: Dnevnik